Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Tarabova novela zákona o zálohovaní jednorázových obalov na nápoje neprešla v parlamente do druhého čítania
16.2.2023 (SITA.sk) - Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok neposunuli do druhého čítania novelu zákona o zálohovaní jednorázových obalov na nápoje.

Cieľom predkladaného návrhu zákona bola zmena správcu zálohového systému jednorázových obalov na nápoje z neziskovej organizácie, ktorú zakladá právnická osoba vybratá ministerstvom na recyklačnú spoločnosť a ktorú zriadi ministerstvo životného prostredia SR.

Cieľ sa nedarí naplniťPredkladateľom návrhu bol nezaradený poslanec a predseda strany Život – Národná strana Tomáš Taraba.

„Cieľom predošlého zákona bolo zvýšiť množstvo vyzbieraných jednorázových nápojových obalov na viac ako 90 percent. V súčasnosti sme však svedkami, že sa tento cieľ ani zďaleka nedarí naplniť, nakoľko v súčasnosti je miera návratnosti jednorázových obalov 20 percent," uviedol Taraba v návrhu.

Malo to byť vyše dvesto miliónovRočne sa na slovenský trh uvedie jedna miliarda plastových fliaš a približne 350 miliónov plechoviek od nápojov. Navrhovateľ tvrdí, že pri takom množstve by celkový ročný objem mal predstavovať viac než 200 miliónov eur.

„Pri dosiahnutí 90 percent návratnosti obalov tak správcovi zálohového systému zostane 20 miliónov eur. Nakoľko neexistuje žiaden racionálny dôvod, aby financie ostávali v rukách súkromnej spoločnosti, je potrebné, aby boli použité štátom na ochranu životného prostredia," dodal poslanec.

Viac k témam: Zálohovanie, Zálohovanie PET fliaš a plechoviek
Zdroj: SITA.sk - Tarabova novela zákona o zálohovaní jednorázových obalov na nápoje neprešla v parlamente do druhého čítania © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia