Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

Počas protestov proti dôchodkovej reforme opäť prepukli násilnosti, Macron odložil návštevu kráľa Karola III. (video)
24.3.2023 (SITA.sk) -


  • aktualizované 24. marca 2023, 13:47
Štátnu návštevu britského kráľa Karola III. vo Francúzsku odložili po tom, ako sa protesty proti dôchodkovej reforme zvrhli do násilností.

Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na Downing Street. Stalo sa tak na žiadosť francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Odbory zvolali ďalšie protestyFrancúzsky Elyzejský palác informoval, že k tomuto rozhodnutiu pristúpili po tom, ako odbory zvolali ďalšie protesty na budúci utorok, keď by mal Karol III. navštíviť Bordeaux, kde protestujúci vo štvrtok večer zapálili vchod do radnice.

Štátna návšteva Paríža a Bordeaux sa mala podľa plánu začať v nedeľu, no Francúzsko vo štvrtok zažilo jedny z najhorších násilností od januárového začiatku protestov.

Nájdu iný termín návštevyBuckinghamský palác informoval, že odklad je dôsledkom „situácie vo Francúzsku“. „Ich Veličenstvá sa veľmi tešia na možnosť navštíviť Francúzsko čo najskôr, ako sa nájdu termíny,“ dodal palác vo vyhlásení.

Britská vláda tiež oznámila, že rozhodnutie „bolo prijaté so súhlasom všetkých strán po tom, ako francúzsky prezident požiadal britskú vládu o odloženie návštevy“.

Prezident Emmanuel Macron podľa Elyzejského paláca s kráľom hovoril v piatok ráno. Štátnu návštevu preložia na najskorší možný termín, tak, aby sa „Jeho Veličenstvu dostalo privítania v podmienkach, ktoré korešpondujú s naším priateľským vzťahom“.

Stovky požiarov pocelom mesteVo viacerých francúzskych mestách podľa BBC popri prevažne pokojných protestoch, na ktoré prišlo vo štvrtok viac ako milión ľudí, prepukli násilnosti. Okrem spomenutého podpálenia vchodu radnice v Bordeaux, založili ľudia 903 požiarov v hlavnom meste. Polícia tiež podľa ministra vnútra Géralda Darmanina použila proti demonštrantom slzný plyn.Viac k témam: britský kráľ, Dôchodková reforma vo Francúzsku, Dôchodok, Francúzsky minister, Francúzsky prezident, oficiálna návšteva, Posunutý vek, Protest
Zdroj: SITA.sk - Počas protestov proti dôchodkovej reforme opäť prepukli násilnosti, Macron odložil návštevu kráľa Karola III. (video) © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia