Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

V Španielsku vypukol lesný požiar a rýchlo sa šíri, stovky ľudí evakuovali (video)
24.3.2023 (SITA.sk) - V španielskej provincii Castellón v piatok v súvislosti s rozsiahlym lesným požiarom evakuovali stovky ľudí.

Podľa predsedu vlády autonómneho spoločenstva Valencia, ktorého súčasťou je Castellón, Xima Puiga sa plamene od štvrtkového vypuknutia požiaru rozšírili na zhruba tisíc hektárov. Dodal pritom, že účinky zmeny klímy „sú nepopierateľné, takže perspektíva hasenia požiarov sa musí každoročne zvažovať“.

Záchranná služba uviedla, že v regióne evakuovali 600 ľudí z ôsmich miest, vrátane domova pre seniorov v obci Montán.

K piatkovému ránu požiar hasili štyri vrtuľníky a viac ako 600 hasičov a vojakov.Štátna meteorologická agentúra AEMET na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitteri uviedla, že „rýchle šírenie (požiaru) podporili nepriaznivé poveternostné podmienky, najmä vzhľadom na skorý dátum v roku“. V čase vypuknutia požiaru boli teploty nad 25 stupňov Celzia a relatívna vlhkosť vzduchu po nezvyčajne suchej zime v oblasti klesla pod 30 %.

Riziko ďalších požiarov v Castellóne v piatok klasifikovali ako „extrémne“.

Viac k témam: Evakuácia, Lesný požiar v Španielsku
Zdroj: SITA.sk - V Španielsku vypukol lesný požiar a rýchlo sa šíri, stovky ľudí evakuovali (video) © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia