Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

Ruská ambasáda v Štokholme pohrozila Švédsku, že po vstupe do NATO bude cieľom odvetných opatrení
29.3.2023 (SITA.sk) - Švédske ministerstvo zahraničia si v stredu predvolalo ruského veľvyslanca.

Stalo sa tak po tom, čo diplomatická misia v Štokholme uviedla, že po tom, ako sa Švédsko stane členom Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), bude "legitímnym cieľom ruských odvetných opatrení". Nie je jasné, či a kedy sa ruský veľvyslanec objaví na ministerstve.

Minister zahraničia Tobias Billström označil vyhlásenie ruského veľvyslanectva za "očividný pokus o ovplyvňovanie". O švédskej bezpečnostnej politike rozhoduje vláda a nikto iný, povedal minister pre agentúru TT.

Švédsko a susedné Fínsko požiadali o členstvo v NATO v máji 2022 v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu, čím sa vzdali desaťročia trvajúcej neutrality.

Švédske členstvo v aliancii ešte neschválili Maďarsko a Turecko, ktoré vyžaduje splnenie istých bezpečnostných požiadaviek. Prijatie nových členov si vyžaduje jednomyseľný súhlas existujúcich členov.

Viac k témam: členstvo v NATO, rusko-ukrajinský konflikt, vstup do NATO
Zdroj: SITA.sk - Ruská ambasáda v Štokholme pohrozila Švédsku, že po vstupe do NATO bude cieľom odvetných opatrení © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia