Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Dôchodcovia žijúci mimo krajín EÚ musia zaslať potvrdenie o žití, je to podmienka na vyplatenie dôchodku
5.4.2023 (SITA.sk) - Dôchodcovia s bydliskom v štátoch, ktoré nepatria k štátom Európskej únie, nežijú ani vo Švajčiarsku alebo v Spojenom kráľovstve, majú do 15. apríla tohto roka povinnosť doručiť Sociálnej poisťovni potvrdenie o žití.

Preukázanie žitiaPreukázanie žitia je podmienkou na vyplatenie dôchodku do štátov mimo Európskej únie. Tam ho Sociálna poisťovňa dôchodcom zasiela spätne na štvrťročnej báze po predchádzajúcom doručení potvrdenia o žití. V tlačovej správe na to upozornil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Dôchodcovia z krajín mimo EÚDôchodcovia v štátoch, ktoré sa riadia koordinačnými nariadeniami Európskej únie, okrem Českej republiky, zasielajú potvrdenia o žití len raz ročne v januári. Tlačivo k potvrdeniu o žití, ktoré majú do 15. apríla Sociálnej poisťovni doručiť dôchodcovia z krajín mimo EÚ, musí byť riadne vyplnené a vlastnoručne podpísané.

Podpis pritom nesmie byť starší ako jeden mesiac pred jeho zaslaním Sociálnej poisťovni a súčasne musí byť úradne overený, napríklad notárom alebo zamestnancom príslušnej inštitúcie sociálneho zabezpečenia v danom štáte.Tlačivá k potvrdeniu o žití zaslala Sociálna poisťovňa týmto dôchodcom ešte v januári. V rôznych jazykoch sú k dispozícii na webovej stránke Sociálnej poisťovne.Viac k témam: Dôchodcovia, Dôchodky, Potvrdenie o žití
Zdroj: SITA.sk - Dôchodcovia žijúci mimo krajín EÚ musia zaslať potvrdenie o žití, je to podmienka na vyplatenie dôchodku © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia