Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ostatné športy

Zomrel americký šprintér Jim Hines, ako prvý zabehol „stovku“ pod desať sekúnd
6.6.2023 (SITA.sk) - Vo veku 76 rokov zomrel americký šprintér Jim Hines. Bol prvým mužom, ktorý zabehol 100 metrov pod desať sekúnd. Tento rekord prekonal v roku 1968, keď na národnom šampionáte mu ručne namerali 9,9 sekundy. O jeho smrti informoval spravodajský web BBC.

Najdlhší rekord na mužskej „stovke“Po vytvorení spomenutého rekordu mu čas pod desať sekúnd, konkrétne 9,95 s, zaznamenala i elektronická časomiera na olympijských hrách v Mexico City v tom istom roku. Jeho maximum vydržalo takmer 15 rokov, kým ho v roku 1983 neprekonal Calvin Smith.

Ten zlepšil Hinesov čas o dve stotiny sekundy na 9,93 s. V podaní Hinesa to bol najdlhší rekord na mužskej „stovke“, odkedy ho pred 110 rokmi začali sledovať.

Šprintérska kariéraHines sa narodil v štáte Arkansas v roku 1946, ale vyrastal v Oaklande v Kalifornii. Od detstva miloval šport, konkrétne bejzbal, ale v tínedžerskom veku uňho objavili talent na šprint. Okrem víťazstva v behu na 100 metrov na OH v Mexico City bol taktiež súčasťou americkej štafety na 4 x 100 metrov, ktorá získala zlato.

Svoju šprintérsku kariéru ukončil krátko po olympiáde a potom sa venoval americkému futbalu. V zámorskej NFL pôsobil tri roky v mužstvách Miami Dolphins a Kansas City Chiefs.

Viac k témam: Šprint, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk - Zomrel americký šprintér Jim Hines, ako prvý zabehol „stovku“ pod desať sekúnd © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia