Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Vylepšovať naše mestá bude takmer 10-tisíc ľudí po celom Slovensku
9.6.2023 (SITA.sk) - Najväčšie dobrovoľnícke podujatie na Slovensku je tu. Naše Mesto, ktoré organizuje Nadácia Pontis, podporia tisíce ľudí. Vymenia svoje kancelárie za pomoc neziskovkám, školám, prírode či pamiatkam a pôjdu skrášľovať a vylepšovať tieto miesta. Celkovo priloží ruku k dielu 9 800 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok v 56 mestách a obciach po celom Slovensku.

"Podujatie Naše Mesto každý rok prepája firmy, samosprávy a občiansky sektor s cieľom viditeľne zlepšiť miesta, kde žijeme a pracujeme. Tento rok budú nadšenci z takmer dvesto firiem pomáhať v rámci 580 dôležitých aktivít od Michaloviec až po Bratislavu," vraví výkonný riaditeľ Nadácie Pontis Michal Kišša.

Dobrovoľníci a dobrovoľníčky budú čistiť prírodu, upratovať komunitné centrá, obnovovať hrady, zveľaďovať parky a tráviť čas s klientami rôznych zariadení sociálnych služieb. Pomáhať sa bude okrem hlavného mesta aj v Žiline, Košiciach, Banskej Bystrici, Nitre či na Spiši. Väčšina aktivít sa udeje 9. júna, niektoré sa v prípade zlého počasia môžu o týždeň presunúť.

Medzi novými aktivitami je pomoc nocľahárni a múzeum nosičov"Aktuálne sa podujatie rozšírilo do väčšieho počtu slovenských miest. Oproti vlaňajšku pribudla napríklad Rožňava, Revúca alebo Vysoké Tatry, kde budú dobrovoľníci natierať fasádu a pavlač v Múzeu horských nosičov v Starom Smokovci. To sídli v jednej z najstarších budov v Tatrách," opisuje M. Kišša.

Do podujatia sa po prvýkrát zapojila aj Slovenská národná galéria či botanická záhrada v Nitre. V záhrade dobrovoľníci pomôžu pri výsadbe ruží v rozáriu alebo prácach so sukulentami. Stálicou je, naopak, bratislavská zoo, v ktorej sa bude čistiť výbeh pre rysa ostrovida.

Zaujímavou aktivitou je už druhý rok po sebe starostlivosť o ľudí bez domova. V organizácii Depaul budú dobrovoľníci upratovať priestory nocľahárne a v OZ Vagus navaria klientom obed či upracú komunitný šatník. Populárne je aj trávenie času so seniormi – združenie Cyklokoalícia preto vymyslelo v spolupráci s domovmi pre seniorov v bratislavskej Petržalke a Ružinove aktivitu, počas ktorej vezmú cyklonadšenci záujemcov z domovov na krátke jazdy na tzv. cyklorikši.

Čisté lesy, priehrady a obnova hradovPomoci sa tento rok dočká aj 24 hradov a iných pamiatok. Dobrovoľníci priložia ruku k dielu na troch hradoch v okolí Bratislavy vrátane Devína, dvoch pri Žiline a piatich pri Prešove a Košiciach. V košickom regióne zrekonštruujú tiež dobový domček v archeoskanzene. Venovať sa budú i ochrane prírody – vyčistia napríklad úsek na Malom Dunaji, brehy Ružínskej priehrady a zlikvidujú viaceré čierne skládky.

"Úspešnosť podujatia Naše Mesto je dôkazom, že čoraz viac ľudí chápe, že zlepšiť prostredie okolo nás nepomôžu komentáre v online diskusiách, ale presun priamo do terénu. Aktívne sa zapojiť a spolupodieľať sa na zveľadení svojho okolia je cesta k mestám, v ktorých sa cítime dobre a radi v nich žijeme," hovorí David Kolář, riaditeľ marketingu pre Hornbach Slovensko a Českú republiku.

Zoznam všetkých aktivít nájdete na tomto linku.

V nasadení budú CEOs firiemPomáhať budú tento rok taktiež samotní riaditelia a riaditeľky viacerých firiem. Cesty popredných CEOs povedú do Trnavy do mimoškolského centra Budúcnosť INAK, kde sa deti z druhého stupňa základnej školy učia rozvíjať podnikavosť, mäkké a digitálne zručnosti. Šéfovia a šéfky firiem skrášlia prostredie okolo centra a natrú plot v areáli.

9 800 ľudí má srdce na správnom MESTENaše Mesto je najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva v strednej Európe. Tento rok sa koná už po sedemnásty raz a zapája sa doň 9 800 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok v 56 mestách a obciach po celom Slovensku. Pomôžu tak dokopy 233 neziskovým organizáciám, nízkoprahovým centrám, ale aj školám či škôlkam zlepšiť ich fungovanie.

Firemných dobrovoľníkov vysiela na Naše Mesto 186 firiem a inštitúcií. Nadšených ľudí s chuťou pomáhať spoznáte aj podľa príznačných bielych tričiek s nápisom "Mám srdce na správnom MESTE", ktorý pre podujatie vymyslel Slavomír Artim tvoriaci pod pseudonymom Dyslektik.

Inšpiráciou pre Naše Mesto bola akcia New York Cares, počas ktorej tisíce Newyorčanov spoločne upratujú a menia svoje mesto k lepšiemu.

Informačný servis

Viac k témam: dobrovoľnícke podujatie, PR
Zdroj: SITA.sk - Vylepšovať naše mestá bude takmer 10-tisíc ľudí po celom Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia