Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Štatistický úrad SR navštívi tisíce domácností, bude sa pýtať na ich financie a spotrebu
16.10.2023 (SITA.sk) - Štatistický úrad SR realizuje terénne zisťovanie pre Národnú banku Slovensku (NBS) o reálnych a finančných aktívach slovenských domácností. Tieto údaje okrem iného budú použité aj pre posudzovanie finančnej zraniteľnosti obyvateľov. Informovala o tom Národná banka Slovenska.

Projekt koordinuje Európska centrálna bankaIde o súčasť významného európskeho projektu HFCS (Household Finance and Consumption Survey), ktorý koordinuje Európska centrálna banka a podieľajú sa na ňom všetky centrálne banky eurosystému.

Výsledkom zisťovania budú údaje o reálnych finančných aktívach, pôžičkách a zadlženosti domácností, ako aj o príjmoch, spotrebe či dôchodkovom zabezpečení členov domácností.

Informácie zo zisťovania, ktorých cieľom je získať reálny obraz, pomáhajú centrálnym bankám pri dôležitých rozhodovaniach v oblasti menovej politiky a finančnej stability eurosystému.

Sú nevyhnutné pri odhaľovaní rizík, napríklad pri posudzovaní nadmerného zadlžovania domácností.

Vybrané domácnosti budú oslovené listomGestorom projektu je NBS. Zisťovanie bude prebiehať od októbra 2023 do 31. januára 2024 v takmer štyritisíc náhodne vybraných domácnostiach v 651 obciach a mestách Slovenska.

Vybrané domácnosti osloví Štatistický úrad SR listom so žiadosťou o spoluprácu. List bude obsahovať kontaktné údaje na opytovateľa a krajské pracovisko úradu, kde si respondenti môžu overiť fakty. Opytovatelia sa vždy legitimujú preukazom zamestnanca ŠÚ SR a občianskym preukazom, ako aj pozývacím listom podpísaným výkonným riaditeľom NBS a predsedom Štatistického úradu SR.

S poskytnutými informáciami sa bude v zmysle legislatívy narábať ako s citlivými údajmi, ktoré sa použijú výhradne na účely štatistických a výskumných analýz, ktoré nemajú komerčný charakter.

Viac k témam: Projekt HFCS (Household Finance and Consumption Survey)
Zdroj: SITA.sk - Štatistický úrad SR navštívi tisíce domácností, bude sa pýtať na ich financie a spotrebu © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia