Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

Silná búrka zasiahla Rusko a Ukrajinu, približne dva milióny ľudí zostalo bez prúdu (video+foto)
27.11.2023 (SITA.sk) - Zhruba dva milióny ľudí skončili bez elektriny v dôsledku búrky, ktorá zasiahla Rusko a Ukrajinu.

Ako informuje spravodajský portál BBC, Rusko tvrdí, že silný vietor a záplavy spôsobili výpadky prúdu pre približne 1,9 milióna ľudí na juhu, pričom ráta aj nelegálne anektované ukrajinské oblasti.

Najhoršie zasiahnuté oblastiNajhoršie zasiahnuté sú podľa ruského ministerstva energetiky Dagestanská republika, Krasnodarský kraji a Rostovská oblasť ako aj ukrajinské oblasti - Donecká, Luhanská, Chersonská a Zaporožská a Krym. Ukrajina informovala, že po snehových búrkach skončilo bez elektriny 2 019 obcí a miest.

Búrka trápi aj Moldavsko, Gruzínsko a Bulharsko.

Lokálne ruské médiá informujú o najmenej štyroch úmrtiach súvisiacich s búrkou. Pri meste Anapa uviazlo na plytčine nákladné plavidlo s 21-člennou posádkou.

Záplavy, husté sneženie aj popadané stromyV Soči, ktoré zasiahli veľké vlny, sa údajne zrútila trojposchodová budova. V Moskve zase úrady museli nasadiť špeciálnu techniku, aby po silnom snežení vyčistili ulice.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Na anektovanom Kryme Moskvou dosadené orgány hlásili záplavy v pobrežných oblastiach, popadané stromy a v Sevastopoli v dôsledku záplav zomrelo okolo 800 exotických rýb v akváriu. Na viacerých miestach na Kryme je teraz mimoriadny stav.

Poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko uviedol, že búrka „vymyla zákopy na okupovanom Kryme, ktoré ruská armáda vykopala na plážach", čo ruská armáda nekomentovala. ​

Silný vietor a snehové búrkyMedzičasom ukrajinská Štátna služba pre mimoriadne situácie informovala, že silný vietor a snehové búrky trápia 16 regiónov.

V najhoršie zasiahnutej Odeskej oblasti z uviaznutých áut podľa jej slov evakuovali 48 ľudí, medzi nimi aj deti.

Odtiahnuť bolo treba 840 vozidiel a najmenej 1 370 nákladných áut je uviaznutých. Doprava je zablokovaná na 14 diaľniciach. Šesť ľudí je podchladených.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Rusko a Ukrajinu zasiahla silná búrka

Naprieč Ukrajinou zasahuje pri masívnej odpratávacej operácii viac ako 1 500 záchranárov, ktorým pomáhajú policajti, pohraničníci aj národná garda.

V Kyjeve silný vietor poškodil najväčšiu štátnu vlajku, ktorá má rozmery 16 na 24 metrov, a museli ju zvesiť zo stožiara. Predstavitelia mesta uviedli, že vlajku nahradia a znova vztýčia.

Viac k témam: Búrka, Extrémne počasie, Sneženie, ukrajinský minister vnútra, výpadok prúdu, Záplavy
Zdroj: SITA.sk - Silná búrka zasiahla Rusko a Ukrajinu, približne dva milióny ľudí zostalo bez prúdu (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia