Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Film a TV

Oppenheimer kraľoval udeľovaniu cien BAFTA, za najlepšiu herečku vyhlásili Emmu Stone (video+foto)
19.2.2024 (SITA.sk) - Cenu Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) pre najlepší film si v nedeľu večer vyslúžila epická historická životopisná dráma Oppenheimer.

Príbeh fyzika Roberta Oppenheimera, ktorý sa podieľal na vývoji prvej atómovej bomby, premenil na víťazstvo sedem z dovedna 13 nominácií. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Trojhodinová snímka filmára Christophera Nolana mu vyniesla cenu za réžiu. Cillian Murphy, ktorý stvárnil titulnú postavu, je v tomto ročníku najlepší herec v hlavnej úlohe a jeho kolega Robert Downey Jr. zase najlepší herec vo vedľajšej úlohe. Film si tiež pripísal víťazstvo v kategóriách kamera, strih a pôvodná hudba.Najlepšia herečkaDruhý najúspešnejší film večera bolo Chudiatko od Yorgosa Lanthimosa. Predstaviteľku hlavnej hrdinky Belly Emmu Stone vyhlásili za najlepšiu herečku. Snímka tiež mala najlepšie masky, kostýmy, výpravu a špeciálne vizuálne efekty.

Troma trofejami BAFTA ocenila historickú vojnovú drámu Zóna záujmu. Snímku Jonathana Glazera ocenili ako najlepší britský film, no zároveň aj ako najlepší film v inom ako anglickom jazyku. Okrem toho si cenu vyslúžila aj za zvuk.Najlepší kasting a scenárNajlepší kasting mali Zimné prázdniny. To sa odzrkadlilo aj na cene pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe, ktorú vďaka snímke získala Da’Vine Joy Randolph. Najlepší pôvodný scenár mala dráma Anatómia pádu, zatiaľ čo najlepší adaptovaný scenár komediálna dráma American Fiction.

V kategórii dokumentov zvíťazilo 20 dní v Mariupole. Medzi animovanými filmami triumfoval Chlapec a volavka. Sedemdesiaty siedmy ročník filmových cien sa uskutočnil v londýnskej Royal Festival Hall a moderoval ho David Tennant.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Udeľovanie cien BAFTA 2024 (fotografie)Prehľad víťazov a víťaziek cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA):Najlepší film: Oppenheimer

Najlepší britský film: Zóna záujmu

Film v inom ako anglickom jazyku: Zóna záujmu

Dokumentárny film: 20 dní v Mariupole

Animovaný film: Chlapec a volavka

Réžia: Christopher Nolan - Oppenheimer

Pôvodný scenár: Anatómia pádu

Adaptovaný scenár: American Fiction

Najlepší herec v hlavnej úlohe: Cillian Murphy - Oppenheimer

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe: Emma Stone - Chudiatko

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: Robert Downey Jr. - Oppenheimer

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Da'Vine Joy Randolph - Zimné prázdniny

Pôvodná hudba: Oppenheimer

Kasting: Zimné prázdniny

Kamera: Oppenheimer

Strih: Oppenheimer

Výprava: Chudiatko

Kostýmy: Chudiatko

Masky: Chudiatko

Zvuk: Zóna záujmu

Špeciálne vizuálne efekty: Chudiatko

Britský krátky animovaný film: Crab Day

Britský krátky film: Jellyfish and Lobster

Cena za výnimočný výkon britského režiséra, scenáristu alebo producenta na ich prvom filme: Earth Mama

EE Rising Star Award (v tejto kategórii hlasuje verejnosť): Mia McKenna-Bruce

Bafta Fellowship: Samantha Morton

Výnimočný britský prínos kinematografii: June GivanniViac k témam: Udeľovanie cien BAFTA
Zdroj: SITA.sk - Oppenheimer kraľoval udeľovaniu cien BAFTA, za najlepšiu herečku vyhlásili Emmu Stone (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia