Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

Albánsko opätovne otvorilo leteckú základňu Kuçovë zo sovietskej éry, tentokrát pre NATO
4.3.2024 (SITA.sk) - Albánsky premiér Edi Rama privítal znovuotvorenie leteckej základne, zhruba 85 kilometrov južne od hlavného mesta Tirana, ako „ďalší prvok bezpečnosti z nášho regiónu západného Balkánu, o ktorom dobre vieme, že môže byť ohrozený neoimperialistickými hrozbami a ambíciami Ruskej federácie“. Ako tiež povedal, Tirana ponúkla a diskutuje s NATO o námornej základni na západe Albánska.

„Premena leteckej základne Kuçovë je strategickou investíciou a ukazuje, že NATO pokračuje v posilňovaní svojej prítomnosti na západnom Balkáne, v oblasti strategického významu pre alianciu,“ uviedol hovorca aliancie Dylan White. NATO vynaložilo na modernizáciu základne okolo 50 miliónov eur. Zahŕňalo to renovácie riadiacej veže, vzletových a pristávacích dráh, hangárov a skladovacích zariadení.

Viac k témam: albánsky premiér, Letecká základňa
Zdroj: SITA.sk - Albánsko opätovne otvorilo leteckú základňu Kuçovë zo sovietskej éry, tentokrát pre NATO © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia