Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Kultúra

Mestské divadlo Košice vstúpilo do nového roka s novým riaditeľom a s ambicióznymi plánmi
9.3.2024 (SITA.sk) - Od 1. februára sa riaditeľom nového Mestského divadla Košice stal slovenskej kultúrnej obci dobre známy Košičan Július Klein, bývalý dlhoročný riaditeľ Štátnej filharmónie Košice, skúsený manažér a organizátor kultúrneho života nielen v regióne východného Slovenska. Už pod jeho vedením pripravuje nové divadlo, ktoré začalo svoju históriu písať v októbri minulého roka, aj svoju prvú vlastnú premiéru.

"Projekt Mestského divadla Košice ma oslovil najmä preto, lebo má ambíciu prinášať Košičanom, ale aj návštevníkom Košíc a obyvateľom celého regiónu kvalitné divadelné umenie a zábavu v obsadení s najlepšími umelcami. Výborným spôsobom rozširuje ponuku skvelých kultúrnych zážitkov v našom meste. Je to aj pre mňa istým spôsobom výzva. Verím, že sa nám podarí naše ciele a ambície v spolupráci s partnermi napĺňať nielen hosťujúcimi, ale aj vlastnými inscenáciami," hovorí nový riaditeľ Július Klein, ktorý patrí medzi spoluzakladateľov Asociácie slovenských divadiel a orchestrov a dlhé roky zastupoval Slovensko v medzinárodnej asociácii PEARLE. Ako dramaturg a manažér stojí v súčasnosti aj za troma medzinárodnými organovými festivalmi na východe Slovenska.

Plnou parou vpredOd svojho vzniku v októbri minulého roka uviedlo Mestské divadlo Košice v priestoroch Historickej radnice niekoľko veľmi úspešných hosťujúcich komediálnych predstavení s populárnymi slovenskými hercami, ale aj vianočný špeciálny koncert Richarda Müllera.

A na čo sa môžu diváci tešiť najbližšie? V marci (24. a 25.3.) to budú Staré dámy (Komédia so slzami na krajčírku), s excelentnými herečkami Kamilou Magálovou a Zdenou Studenkovou. Obe predstavenia sú prevzaté zo Štúdia L+S. Samozrejme máme pripravené predstavenia aj na ďalšie mesiace.

Na druhú polovicu apríla (21. a 22. 4.) pripravujeme predstavenie Plnou parou vpred úspešného divadla PALACE so známymi českými hercami.

Adela a štyria chlapiMáj prinesie Výnimočnú show, ktorá je zárukou skvelého humoru, sľubuje okrem iného inteligentné zamyslenia aj priame otázky až ku koreňu veci. Taká bude Adela a štyria chlapi. Bonusom celej show je hudobné vystúpenie celej zostavy účinkujúcich v dvoch hudobných vstupoch a po skončení show autogramiáda. Tešíme sa na vás 11. mája v Dome umenia.

Trinásteho mája príde do Košíc skvelá komédia MOJE BABY s vynikajúcimi herečkami Zuzanou Kocúrikovou, Annou Šiškovoua Viktóriou Šuplatovou.

Historický prvá sezóna Mestského divadla Košice vyvrcholí 9. júna 2024 prvou vlastnou premiérou. "Najlepšou francúzskou komédiou súčasnosti Meno alebo Komédia, ktorá sa našťastie nestala Vám v réžii Juraja Nvotu, v ktorej sa v excelentnom hereckom obsadení predstavia Ady Hajdu, Zuzana Mauréry, Kamil Mikulčík, Lucia Hurajová a Richard Stanke," dodáva Július Klein.

Odhaľovanie tajomstievBrilantná komédia predstavuje priateľov patriacich k vyššej strednej vrstve Paríža, ktorých deklarované liberálne postoje predsa len narazia na spoločenské predsudky a stereotypy.

Pierre Garaud žije aj s manželkou Elisabeth naoko usporiadaným parížskym životom. Keď Elisabethin brat Vincent so svojou tehotnou ženou Annou a rodinným priateľom Claudom prídu ku Garaudovcom na večeru, spustí sa séria dohadov o tom, aké meno chcú dať budúci rodičia svojmu dieťaťu.

Nevinné priateľské rozhovory pri večeri napokon vyústia do odhaľovania tajomstiev, ktoré zásadne zasahujú do života celej rodiny. A je otázne, či ostanú priateľmi aj po takejto spoločnej večeri.

Potešia aj najmenších divákovKomédia Meno alebo Komédia, ktorá sa našťastie nestala Vám napísaná v roku 2010 sa s úspechom uvádza po celom svete.

Autori boli za ňu nominovaní na prestížnu francúzsku divadelnú cenu Prix Molière a za scenár a réžiu k rovnomennému filmu získali nominácie na cenu César za najlepší film a adaptáciu. "Je viac ako isté, že aj košická inscenácia prostredníctvom skvelého obsadenia a mimoriadneho situačného humoru pobaví každého diváka," verí Július Klein.

Ešte pred vyvrcholením prvej sezóny poteší Mestské divadlo Košice aj tých najmenších divákov špeciálnym detským predstavenie Bojko a Zmrzlinka (7. apríla). Informácie o programe nájdete na webovom sídle divadla mestskedivadlokosice.sk.

Všetky vstupenky sú v predaji online cez predpredaj.sk. Ak chcete byť informovaný včas a nenechať si ujsť tie najlepšie miesta, alebo vedieť o súťažiach ako prvý, prihláste sa na odber nášho newslettera a nič vám neujde.

Zdroj: SITA.sk - Mestské divadlo Košice vstúpilo do nového roka s novým riaditeľom a s ambicióznymi plánmi © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia