Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Globálna ekonomická aktivita je podľa minulých meraní slabá a dlh stúpa, tvrdí šéfka Medzinárodného menového fondu
11.4.2024 (SITA.sk) - Silná ekonomická aktivita v Spojených štátoch a na rozvíjajúcich sa trhoch by mala v tomto roku prispieť k zvýšeniu rastu globálneho hospodárstva o približne 3 %. Vo štvrtok to uviedla výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová.

Vlažné 20. roky„Bez korekcie kurzu skutočne smerujeme k 'vlažným 20. rokom' - pomalému a neuspokojivému desaťročiu,“ povedala Georgievová pri oznámení ekonomickej projekcie a dlhodobého výhľadu.

Dodala, že globálna ekonomická aktivita je podľa minulých meraní slabá a dlh stúpa, čo predstavuje veľké problémy pre verejné financie v mnohých častiach sveta.

Jazvy pandémie„Jazvy pandémie sú stále s nami. Globálna strata produkcie od roku 2020 je okolo 3,3 bilióna dolárov, pričom náklady neúmerne klesajú na najzraniteľnejšie krajiny," povedala.

Predpokladaná miera rastu o niečo viac ako 3 % je mierne nad minuloročnou projekciou. Historický priemer je 3,8 %.

„Globálny rast je o niečo silnejší v dôsledku silnej aktivity v Spojených štátoch a v mnohých rozvíjajúcich sa trhových ekonomikách,“ povedala Georgievová.

Viac k témam: Globálna ekonomika, Globálna kríza, Pandémia
Zdroj: SITA.sk - Globálna ekonomická aktivita je podľa minulých meraní slabá a dlh stúpa, tvrdí šéfka Medzinárodného menového fondu © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia