Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

2. november 2008

Princíp rovnosti

Účasť verejnosti a médií na zasadnutiach Mestského zastupiteľstva v Hlohovci.

Na októbrovom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Hlohovci sa prejednával aj návrh nového rokovacieho poriadku. Naposledy boli tieto pravidlá novelizované v rokoch 1993 a 1995. Návrh upravuje aj účasť verejnosti a médií na zasadnutiach mestského zastupiteľstva. Najzásadnejšie zmeny sa dotýkajú vymedzenia času vystúpenia jedného občana. Stanovený limit nemôže presiahnuť 10 minúť. Väčší časový priestor môže občanovi povoliť iba mestské zastupiteľstvo.

Určitých obmedzení sa počas rokovania dočkali aj médiá. Na odporúčanie mestskej rady sa môžu zdržiavať iba na presne vymedzených miestach. Na tomto nariadení by samozrejme nebolo nič zarážajúce, keby sa vzťahovalo na všetkých prítomných zástupcov médií. Obmedzenie sa totiž netýka spoločností vyhotovujúcich záznam a sprostredkovanie informácií na žiadosť Mesta Hlohovec. Inými slovami, určité médiá sú privilegované pred ostatnými.

Na túto skutočnosť sme sa rozhodli upozorniť aj Slovenský syndikát novinárov (SSN). Jeho predsedníctvo sa uznieslo, že predkladaný návrh nie je v súlade so zákonom. O prednesenie stanoviska počas rokovania mestského zastupiteľstva požiadal syndikát poslanca Olivera Pestúna.

Podľa stanoviska predsedníčky SSN Zuzany Krútkej je poskytovanie informácií verejnej moci vymedzené niektorými zákonmi, predovšetkým tlačovým zákonom. Akýkoľvek orgán verejnej moci je preto povinný poskytovať informácie na základe princípu rovnosti. Nie je možné preferovať niektoré médiá pred ostatnými. Mesto argumentuje tým, že Hlohovskú televíziu financuje. Záznam informácií a ich sprostredkovanie verejnosti preto považuje za mestskú objednávku.

Poskytovanie informácií však nie je služba ako každá iná a vzťahujú sa na ňu príslušné zákony. Z tohto dôvodu nie je možné argument Mesta Hlohovec akceptovať. Na spornosť predkladaného návrhu sa snažila upozorniť Zuzana Krútka aj prednostku mestského úradu Evu Lukáčovú. Taktiež požiadala o stiahnutie tohto bodu z rokovania. 

Napriek opodstatneným pripomienkam odborníkov v oblasti médií, poslanci materiál schválili. Diskriminujúci návrh z dielne právneho oddelenia Mestkého úradu v Hlohovci podporilo 16 hlasov, traja poslanci sa zdržali hlasovania a jeden hlas bol proti. Aj týmto krokom dalo Mesto Hlohovec najavo svoj vzťah k médiám fungujúcim nezávisle na mestskej kase. K médiám, ktoré sa nevyhýbajú kritike.

Na rozdielny prístup pri poskytovaní informácií z hlohovskej radnice sme už niekoľkokrát upozorňovali. Primátor mesta je aj napriek našim výhradám s prácou hovorkyne Evy Uhrákovej spokojný. O tom, ako výrazne môže ovplyvniť vnímanie mestského úradu práca hovorkyne sa mohli občania presvedčiť aj počas posledných dní.

Nový rokovací poriadok nadobudne účinnosť 1. januára 2009. Podľa vyjadrenia predsedníčky Zuzany Krútkej postúpi Slovenský syndikát novinárov sporný návrh na prešetrenie prokuratúre.

Galéria k článku
Diskusia k článku (6)


Podobné témy
Zmluvy na webe dopadli priemerne
Zmluvy na webe dopadli priemerne
Hlohovec by mohol zverejňovanie zmlúv vylepšiť. Z mestských organizácií prinášajú dokumenty len niektoré.

Mesto začalo zverejňovať zmluvy. Prikazuje to zákon.
Mesto začalo zverejňovať zmluvy. Prikazuje to zákon.
Hlohovčania môžu vďaka zmluvám na internete lepšie kontrolovať hospodárenie mesta.

Dostatočne informovať je pre magistrát záťažou
Dostatočne informovať je pre magistrát záťažou
Princípy otvorenej samosprávy sa zatiaľ radnici napĺňať nedarí.

Komu platí mesto najviac?
Komu platí mesto najviac?
Mesto vyplatilo stavebnej firme v priemere 146 tisíc korún na deň.

O dôvere
O dôvere
Príklady rozhodnutí samosprávy "nad rámec zákona".


Diskusia k článku (6 komentárov) »

6 komentárov


 1. gravatar

  Vďaka redakcii za článok a za fotogalériu, ktorá hovorí za všetko. Chodím voliť, lebo to pokladám za svoju povinnosť a možnosť, ako tu aspoň niečo ovplyvniť. Ale vidím, že v MsZ je úplne jedno, kto je za akú stranu, všetci sú tam hlavne sami za seba a hlavne aby boli zadobre s primátorom a nemali nejaké problémy, tak si odhlasujú všetko. Právne oddelenie MsÚ asi zabudlo po 89-tom vymeniť v knižnici zákony (aj vedúceho) a riadia sa podľa tých socialistických. Čudujem sa, že nenavrhli, aby okrem HTV a ŽvH ostatné médiá úplne zrušili. Na tej fotke z hlasovania vidím presne tých mnou zvolených poslancov, ako hlasujú za protizákonné nariadenie. Vďaka za dobrú prácu fotografovi, budem na to pamätať pri budúcich voľbách.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Veľmi poučný na tej fotke z hlasovania je fakt (známy a pozorovateľný už dlhšiu dobu), že pokiaľ ide o poklonkovanie vedeniu mesta, svoje ochraňovanie a zachovanie nejakých výhod pre seba, tak sa dokážu poslanci unisono spojiť naprieč celým politický spektrom, bez ohľadu na strany a tzv koalície. Tak potom spoločne a poslušne hlasujú zástupcovia primátora, lekári (od srdca aj od reumy), riaditelia (školy, bytového hospodárstva aj televízie), architekt (hlavný), robotník, učiteľka MŠ, súkromný podnikateľ, obchodník s dlaždičkami, atď (škoda, že nie je foto aj z opačnej strany, zbierka profesií by sa nám rozšírila). Bohužiaľ, poslanec s menom 'Rozum a zdravý úsudok' mal absenciu. Povedané so slovenským klasikom: Kocúrkovo, len aby sme v hanbe nezostali.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  pravé tváre našich zastupiteľov:ak je treba tak nezákonne návrhy spolu odhlasujú svorne komunisti s kresťanmi.len aby sa zapáčili primátorovi a aby boli dobré odmeny.hnus,grc,sračky!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar
  Ja

  Poslanec mestského zastupiteľstva mesta skladá sľub tohto znenia : 'Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem riadne plniť svoje povinnosti, ochraňovať záujmy mesta, dodržiavať Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a ostatné všeobecne záväzné právne predpisy, a pri výkone svojej funkcie poslanca mestského zastupiteľstva ich budem uplatňovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.' Všetci poslanci by povinne mali pred začatím rokovania zopakovať, čo sľúbili voličom a pri tom sa im pozerať do očí. Komu sa pôjdu vyspovedať, keď svoj sľub nedodržia? Kto rozdáva odpustky?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Odpustky rozdava pan doktor Dlhopolcek vo forme penaznych premii. A komu sa poslanci pozru do oci? Nikomu. Totiz hrdost poslanca konci pri peniazoch.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar
  ico

  bolo by perfektne vidiet na papieri kto ako hlasuje a potom im to zrátať pri volbach alebo ked nas pridu AGITOVAT

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím