Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

9. august 2009

Dostatočne informovať je pre magistrát záťažou

Princípy otvorenej samosprávy sa zatiaľ radnici napĺňať nedarí.

Vedenie mesta sa prezentuje ako orgán ústretový voči občanom, realita však svedčí o opaku. Jednoducho viazne komunikácia. Napriek tomu, že iba prednedávnom poslanci odsúhlasili strategický materiál rozvoja, akoby sa na niektoré body z tohto dokumentu pozabudlo. Dôležitou súčasťou programu mesta na najbližšie obdobie sú totiž aj aktivity smerujúce k otvorenej samospráve.

Krédo transparentnosti však v Hlohovci rozhodne nemá zelenú. Dôkazom toho je aj prakticky nefungujúci inštitút hovorcu. Hlohovec sa stal populárnym aj ako mesto, kde si hovorkyňa sama vyberá novinárov, s ktorými bude komunikovať a kde majú zástupcovia mestom prizvaných médií nadštandardné podmienky. Postoj k poskytovaniu informácií vystihuje aj konanie primátora, ktorý svojho času odmietol poskytnúť  zoznam záujemcov o kúpu zámku, či zápisnicu zo zasadnutia mestskej rady. Podobne sa zachovala aj väčšina poslancov, ktorá nesúhlasila so zverejňovaním vlastných interpelácií na oficiálnej webovej stránke. Svoj názor zmenili až krátko potom, ako sa tieto informácie objavili na našom internetovom portáli. Správanie niektorých zástupcov vedenia mesta a tunajšej samosprávy tak vyvoláva chvíľami dojem súkromného podniku, nie služby vo verejnom záujme.

Na ostatnom zasadnutí poslancov sa tŕňom v oku stali aj faktúry, ktoré sme si vyžiadali od magistrátu. Ján Dlhopolček považoval žiadosť, na ktorej podľa jeho tvrdenia pracovali úradníci  päť dní, za enormne zaťažujúcu. Ako reakciu na výhrady primátora sme priamo na zasadnutí uviedli Mesto Šaľa, ktoré tieto údaje na svojej internetovej stránke zverejňuje. Do diskusie sa zapojila aj prednostka Eva Lukáčová, ktorá podotkla, že mesto, ktoré sme uviedli ako príklad je na Slovensku výnimkou. Následne prítomných zástupcov informovala o fungovaní špeciálneho oddelenia v Šali, ktorého jedinou náplňou je údajne práve zverejňovanie informácií na stránke mesta. Hlohovský úrad však, podľa slov prednostky, takýmito personálnymi kapacitami nedisponuje.

Priamo v Šali sme sa dozvedeli, že žiadne špeciálne oddelenie vytvorené pre spomenutý účel na radnici nefunguje. Naopak, viceprimátor mesta Jozef Mečiar nás informoval o znížení počtu zamestnancov od roku 2007, teda od obdobia, kedy sa magistrát rozhodol zverejňovať informácie o hospodárení na svojej stránke. Podľa jeho slov však táto aktivita nie je technicky ani časovo náročná a rádovo sa dá počítať v minútach. Tvrdenie prednostky na verejnom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa preto nezakladalo na pravde.

Jednou z ciest transparentného hospodárenia sú aj elektronické aukcie. Týmto spôsobom verejného obstarávania by mohla samospráva ušetriť v priemere až okolo 18 percent. Zavedenie elektronických aukcií už niekoľkokrát ponúkla Mestskému úradu v Hlohovci spoločnosť WELL management. Podľa vyjadrenia jej konateľa Ľuboša Babaríka súčasný magistrát zatiaľ neprejavil o tento systém záujem. Údajne z dôvodu, že v Hlohovci funguje všetko tak, ako má. Zostáva len dúfať, že budúce vedenie bude k pojmu otvorená samospráva skutočne otvorené.  

Galéria k článku
Diskusia k článku (16)


Podobné témy
Zmluvy na webe dopadli priemerne
Zmluvy na webe dopadli priemerne
Hlohovec by mohol zverejňovanie zmlúv vylepšiť. Z mestských organizácií prinášajú dokumenty len niektoré.

Mesto začalo zverejňovať zmluvy. Prikazuje to zákon.
Mesto začalo zverejňovať zmluvy. Prikazuje to zákon.
Hlohovčania môžu vďaka zmluvám na internete lepšie kontrolovať hospodárenie mesta.

Komu platí mesto najviac?
Komu platí mesto najviac?
Mesto vyplatilo stavebnej firme v priemere 146 tisíc korún na deň.

O dôvere
O dôvere
Príklady rozhodnutí samosprávy "nad rámec zákona".

Princíp rovnosti
Princíp rovnosti
Účasť verejnosti a médií na zasadnutiach Mestského zastupiteľstva v Hlohovci.


Diskusia k článku (16 komentárov) »

16 komentárov


 1. gravatar

  http://www.sme.sk/c/4967851/faktury-ukaze-len-par-miest.html

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Konečne ľudia vidia koľko platí mesto Staveku za tú robotu a to sa asi primátorovi nepáči a prednostka mu akurát kryje chrbát. Elktronické aukcie? Hahaha, kam by išlo obvyklých desať percent?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Súčasná prednostka zapatrošila faktúry keď primátorJ.B. havaroval so zeleným Passatom. Tých jej prešľapov je dosť - a teraz sedí za odmenu na teplom miestečku. Raz sa to musí prevaliť. Ondro, myslíte si, že je to len desať percent?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Už aby boli voľby. treba celé vedenie mesta vyhodiť aj s najmenej polovicou poslancov, ktorí im ponížene bozkávajú ručičky.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  nie je to nahodou reklama na WELL? A ked elektronicke aukcie, preco nerobit vyber dodavatela?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Naše mesto potrebuje úplnú zmenu vo vedení. Súčasné štruktúry majú záujmy úplne inde ako v transparentnosti. Nikdy som nevidela nášho primátora hovoriť v televízii. Keď sa tam niekedy objaví Uhráková, tak sa akurát drzo vykrúca a nič poriadne nepovie. Myslím normálnu televíiu, nie tú Libantovu paródiu. Treba aby prišli voliť mladí a poriadne to pozametali.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar
  eva

  Mladých je málo, musia naviac aj presvedčiť svojich rodičov a starých rodičov, že ak nepríde k zmene - oni to budú v budúcnosti najviac niesť na svojich pleciach, najmä to terajšie hospodárenie úradníkov mesta a rozhodovanie terajších poslancov. Život nie je len o príspevkoch na autobus pre dôchodcov, aby ich minimálna časť chodila na výlety a tiež nie je ani o príspevku na opravu cirkevných majetkov.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Mladých je naopak dosť, ale musia prekonať svoju pohodlnosť a ísť voliť. Kým budú rozhodovať seniori po čajíkoch a free koncertoch hviezd minulého tisícročia tak sa nič nezmení.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  Ked sa zavedie volenie aj cez internet, tak to bude vyzerat uplne inak. Uz aby to bolo...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Ale však už na tých dôchodcov toľko nenadávajte.Moja starká je tiež dôchodkyňa.Na žiadne dôchodcovské ,,žúrky' nechodí,na nákup ju odvezie vždy dakto z rodiny alebo jej nakúpime,sem-tam sedí pri PC,do kostola chodí tiež iba na Vianoce a na adresu ,,mestských pánov' hromží neprestajne.A ani nikoho z nich nevolila.Hnevá sa,že nadávali na komunistov(nebola v strane) že mali doživotné funkcie,ale títo si vraj na stoličky museli riadne lepu uliať,keď tam podaktorí už takmer od 89 sedia ako prilepení:-) A stále nám tvrdí,že vôbec by jej nevadilo,keby s tými stoličkami na zadkoch aj chodili,len keby niečo pre mesto robili...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  Tak sme sa zas zviditeľnili na Markíze. Nikomu z mestského úradu nevadí, že sa Kutanovi platí za separovaný zber a odpadkové koše sú plné. Uhráková sa radšej pred kameru nepostaví, ve´d načo, ona je iba hovorkyňa a primátorovi je to jedno keď už nebude kandidovať. Hanba vám, už aby ste boli preč.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar
  L.

  A mna ti dnes prekvapilo, ze kose na separovany odpad boli vysypane, sice asi po 9 dnoch, ale predsa. Normalne ich odvazaju az po 14 dnoch( po tych 14 dnoch sa clovek citi uz ako na Luniku alebo na Coburgovej) , rychlo som isla vyniest plastove flase aj papier a cudovala co sa stalo, uz chapem :) Myslim, ze by to bolo dobre medializovat viac, primatorkovi zjavne nevadi, ze tu zijeme ako v chlieve..Asi by sme mu mali chodit hadzat ten odpad pred jeho dom na Bernolakovej mozno by sa konecne spamatal..Fakt by ma zaujimalo, kde koncia nase peniaze, ktore platime za odpad..

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  Myslim, ze Markiza by tu v Hlohovci mohla nechat svojich redaktorov do konca volebneho obdobia. Nametov na reportaz je tu veru dost.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  prosim vas, v ktorej relacii to bolo hovorene. RAd by som si to pozrel.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 15. gravatar
  T.

  http://video.markiza.sk/archiv-tv-markiza/dnes/31370

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 16. gravatar

  Spýtaj sa Dr. Mutkoviča - konateľa za mesto

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím