Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

30. máj 2010

Radnica konala nezákonne. Potvrdil to súd.

Krajský súd potvrdil, že rozhodnutie magistrátu o nesprístupnení dokumentu bolo nezákonné.

Účelový výklad zákonov, netransparentné fungovanie a demonštrácia moci. Aj takú podobu majú niektoré rozhodnutia magistrátu v Hlohovci. Horúcim príkladom je tortúra, ktorú sme museli podstúpiť, aby sme sa domohli obyčajného záznamu z rokovania mestskej rady. Keďže sme u radných nepochodili, obrátili sme sa na súd.

Celý kolotoč sa rozbehol v októbri pred dvoma rokmi, keď poslanci schválili nový rokovací poriadok. Oficiálnym dôvodom sa stala nutnosť jeho aktualizácie, keďže pôvodný materiál bol prijatý pred pätnástimi rokmi. Zástupcovia odklepli aj pravidlá pre účasť médií, ktorým počas zasadnutí zastupiteľstva vymedzili určený sektor. Na vyhradenom mieste pre novinárov by samozrejme nič zvláštne a zarážajúce nebolo. To však iba v prípade, ak by platilo pre všetky médiá rovnako. Hlohovskej televízie sa totiž nariadenie nedotklo. Spriaznení zamestnanci mestskej organizácie sa aj naďalej mohli na rokovaní pohybovať bez obmedzenia.

Výhrady k deleniu médií na „naše a tie druhé“ vyjadrila aj Zuzana Krútka. Predsedníčka Slovenského syndikátu novinárov upozornila na rozpor so zákonom a apelovala na kompetentných, aby materiál stiahli z rokovania. Nestalo sa. Návrh prešiel hladko a dôvody Krútkej neuznala ani prednostka Eva Lukáčová, podľa ktorej boli pre zástupcov všetkých médií vytvorené rovnaké práva a podmienky. Všetkých až na jedno. Namiesto dôstojného miesta sa tak z novinárskeho sektora v Hlohovci stal učebnicový príklad diskriminácie.

Zaujímalo nás, kto a s akými argumentmi tento krok inicioval. Keďže návrh oprášiť pätnásť rokov staré nariadenie sa zrodil na mestskej rade, vyžiadali sme si zápisnicu z rokovania. A opäť nastal problém. Magistrát našu žiadosť dvakrát zamietol s odvolaním sa na „zásadu neverejnosti“ zasadnutia. Obrátili sme sa preto na centrum VIA IURIS, ktoré aktívne háji práva občanov v takých kauzách ako Pezinská skládka, Územný plán Vysokých Tatier, ale aj v prípadoch týkajúcich sa práva na informácie či slobody prejavu. S právnou zástupkyňou Evou Kováčechovou sme sa záležitosť rozhodli riešiť súdnou cestou.

V máji tohto roku Krajský súd v Trnave konštatoval, že rozhodnutie podpísané primátorom Jánom Dlhopolčekom nemalo oporu v zákone. To nakoniec priznala aj samotná radnica, keď pod tlakom blížiaceho sa pojednávania požadovaný materiál sprístupnila. Zápisnice, ktorú sme mali zo zákona dostať do ôsmich pracovných dní, sme sa tak dočkali až po roku a pol. Podľa právnika mesta Ivana Taligu sa rozhodnutie opieralo o postoj vtedajšieho právneho oddelenia. Celá vina za nezákonný postup sa tak hodila na plecia Márie Vozárovej, ktorá už na oddelení hlohovského magistrátu nepracuje.

Sprístupnením zápisnice vyplávali na povrch aj skutočné dôvody úpravy rokovacieho poriadku. Niektorí z členov mestskej rady predviedli naozaj svojský pohľad na princípy otvorenej samosprávy a ukázali, aké blízke sú im dávno prežité praktiky. Miroslav Začko vystúpil s tým, že „je potrebné zamedziť, aby občania kedykoľvek v priebehu rokovania fotili a nahrávali“, keďže „niektorým poslancom to vadí“. Prinajmenšom prekvapivé je, že autorom tohto výroku je človek, ktorý kandiduje do najvyššieho zákonodarného orgánu. Riaditeľ Hlohovskej televízie Ján Libant, pre ktorého by mal byť minimálne tlačový zákon alfou a omegou navrhol, aby sa na jeho zamestnancov obmedzenia nevzťahovali.

Keďže snaha presadiť zákaz fotenia a nahrávania narazila na zákon o slobodnom prístupe k informáciám, hľadal sa aspoň spôsob, ako prácu „neprizvaným“ novinárom skomplikovať. Na rokovaní, ktoré dodnes nemá hlasovacie zariadenie a nie je ozvučené po celý čas, to nebol až taký problém. Nové nariadenie sa tak stalo iba úbohým gestom voči médiám, ktoré nemožno riadiť a cenzurovať. Stalo sa ďalším dôkazom toho, ako kompetentní zneužívajú moc vo svoj prospech. A že niekedy pochybné rozhodnutia skončia na súde, ktorý potvrdí ich nezákonnosť? Nevadí, nakoniec za to aj tak nik nenesie zodpovednosť a prípadné prešľapy sa zatiahnu z mestskej kasy.

Žiadam o meno a priezvisko zodpovedného zamestnanca, ktorý vydal právne stanovisko k žiadosti o sprístupnenie záznamu z rokovania Mestskej rady v Hlohovci, konaného dňa 9.10.2008, na základe ktorého Mesto Hlohovec žiadosti nevyhovelo.
Vo veci sprístupnenia informácie (kópie zápisnice z rokovania Mestskej rady zo dňa 9. októbra 2008) konalo právne oddelenie MsÚ. Vzhľadom na to, že výsledok telefonických konzultácií s právnymi oddeleniami niektorých samosprávnych a štátnych orgánov nebol jednoznačný, bolo spracované rozhodnutie zo dňa 7.10.2008 tak, ako bolo doručené. Rozhodnutie spracovala JUDr. Mária Vozárová, podpísala Ing. Eva Lukáčová. Rozhodnutie, ktorým nebolo vyhovené odvolaniu žiadateľa zo dňa 24.11.2008, podpísal PhDr. Ján Dlhopolček.

Kto zaplatí súdne poplatky a trovy právneho zastúpenia v súvislosti so súdnym sporom, ktorého predmetom bolo preskúmanie rozhodnutia Mesta Hlohovec č. 24316/2008? Aké vyvodí mesto dôsledky z nezákonného rozhodnutia primátora?
Súdne poplatky a trovy právneho zastúpenia v súvislosti so súdnym sporom, ktorého predmetom bolo preskúmanie rozhodnutia mesta Hlohovec č. 24316/2008, neboli doposiaľ stanovené a mesto Hlohovec k dnešnému dňu nemá informácie o ich výške. Ako každý náklad, ktorý vznikol v súvislosti s činnosťou mesta a jeho orgánov, bude výdavok uhradený z rozpočtu mesta Hlohovec. Vzhľadom na charakter výdavku bude prípad prerokovaný škodovou komisiou mesta Hlohovec, prehodnocuje škody mesta a neproduktívne výdavky, zohľadňuje okolnosti a predkladá návrhy na ich zúčtovanie, resp. refundáciu.Diskusia k článku (16)


Podobné témy
Za takmer 3 roky si prilepšili o 3 300 eur
Za takmer 3 roky si prilepšili o 3 300 eur
Radnica čelí škandálu. Dvojica pracovníčok priznala, že poplatky od ľudí končili v ich vlastnom vrecku.

Magistrát opäť hľadá vedúceho právneho oddelenia
Magistrát opäť hľadá vedúceho právneho oddelenia
Víťazka výberového konania krátko po zvolení do funkcie odišla.


Diskusia k článku (16 komentárov) »

16 komentárov


 1. gravatar

  to aby ste vedeli koho voliť?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar
  MV

  Gratulujem redakcii k ukážkovému príkladu arogancie mestského úradu, ktorý dotiahli až do konca. Škoda len, že nie každý má toľko energie, aby sa dokázal súdiť s primátorom, aj keď je presvedčený o pravde. Dokazuje to tiež, že rozhodnutia úradníkov sú prakticky nepostihnuteľné aj v prípadoch, keď porušujú zákon. Nenesú žiadnu zodpovednosť, ale vyžadujú ju od iných. Vyhlásenia našich poslancov o tom, že im vadí, keď ich niekto fotí sú až tak smiešne, až sa hanbím povedať, že som jedného z nich volil.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  toto sa môže diať v našom storočí? naši poslanci sú jak tri opičky, nič nevidím, nepočujem a nehovorím... česť výnimkám, teda jednej

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Ja by som chcel poukázať podľa vzoru poslanca Začka, že obmedzení poslanci by nemali mať prístup do mestského zastupiteľstva a vadí mi, keď musím počúvať ich hlúposti. Budem rád, keď poslancov Začka, Hviezdarka a Libanta s ich názormi viac neuvidím.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Prečo sa títo ľudia hrabú do politiky, keď im zrazu vadí natáčanie? Ale Hlohovecká televízia im neprekáža. Prečo asi? Kde nájdem kontakty na našich poslancov? Prečo mestský úrad zatajuje zápisnice, kde sa rozhoduje o nás všetkých? Hlavne, že si vedia dať odmeny aj keď na iné už nezostane. Arogancia úradu pod vedením primátora nemá obdoby, ale presne ako sa píše v článku, nik nenesie zodpovednosť. Títo ľudia si môžu robiť čo chcú a nič sa im nestane.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar
  PR

  Dlhopolček a Začko kandidujú do parlamentu, takže si predtým ako ich označíte dobre spomeňte, čo urobili a aké majú názory.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Akú váhu majú iné rozhodnutia mestského úradu, keď dokáže vedome konať protizákonne a kryť kamarátov? Ako môžu vydávať rozhodnutia nekompetntní a zákon nerešpektujúci úradníci? Ako môže zostať ich protizákonné konanie nepotrestané? Vychádza mi z toho jediné. Úradníci sú nadľudia a tak sa aj často správajú.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Jednoznačne defenestrácia celého Msú.Mladí ľudia,prebuďte sa,choďte voliť nové tváre.Všetci páni si už domy postavili,a teraz my radoví občania budeme platiť z naších daní pokuty? ČI?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar
  bg

  zaujímavé je aj stanovisko primátora k bodu 5 - neviem čoho sa bojí, keď nechce v mestskej rade nezávislých poslancov. Možno práve toho, že sú nezávislí - od neho !

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Ďalší príklad toho, ako poslancom vadí, keď sa im niekto pozerá na prsty. Ľudí potrebujú iba pred voľbami a na sľuby, ktoré im tlačia do hlavy, zabudnú ešte skôr ako vyblednú volebné plagáty.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  Ako občan a človek si zvolil nejakého poslanca mám právo, aby som videl resp. počul, aké záujmy háji ten mnou podporovaný poslanec. Ak mu toto vadí, tak neviem na čo tam sedí.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  Hlavne, že sa poslanci otrčajú pred voľbami na kadejakých akciách. Treba to úplne vymeniť lebo sa nič nezmení. Hlohovec potrebuje nové tváre a nie nafúkaných poslancov, čo im vadí keď ich niekto nahráva. Tak nech zostanú doma a urobia tým pre mesto najlepšie.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  No ešte že sa dali odfotiť na volebné plagáty ;-) Tam sa dokonca do foťáku aj usmievajú a nevadí im, že ich fotia a tí, ktorí sa neusmievajú teraz, sa budú pred komunálnymi voľbami... Gratulujem redakcii a je super, že ste to dotiahli do konca, niekomu by sa nechcelo ťahať po súdoch, ale tým 'hore' to veru bolo treba 'vysvetliť' aj takto.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  Načo máme takýchto poslancov, keď im prekáža, že ich nahrávajú? Som zvedavý, či si budú Začko a Hviezdarek vylepovať plagáty po meste, keď im to tak veľmi prekáža. Jednoznačne celé vedenie mesta potrebuje vymeniť na čele s primátorom.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 15. gravatar

  Tak aspoň dúfam, že po takýchto excesoch je už väčšine jasné, koho meno v sobotu určite nezakrúžkuje.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 16. gravatar

  Gratulujem redakcii. Len tak dalej! Nech vidia ze ich niekto sleduje!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím