Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

18. január 2011

Mesto začalo zverejňovať zmluvy. Prikazuje to zákon.

Hlohovčania môžu vďaka zmluvám na internete lepšie kontrolovať hospodárenie mesta.

Od nového roku si už aj Hlohovčania môžu lepšie posvietiť na hospodárenie s verejnými prostriedkami a majetkom. Na oficiálnej webovej stránke sa začali objavovať zmluvy, objednávkyfaktúry mesta. Nejde však o iniciatívu radnice nad rámec povinností. Zverejňovanie ukladá samosprávam zákon.

Zverejňovanie zmlúv na internete, ktoré priniesla vláda Ivety Radičovej, sľubuje vniesť viac svetla do verejného života a stopnúť rozvoj korupcie. Okrem štátnych orgánov sa vzťahuje aj na vyššie územné celky a obce. Mestá, vychádzajúce v ústrety občanom aj nad rámec povinností, sú stále skôr raritou ako pravidlom. Na stovku z nich si nedávno zaostrila Transparency International. Mimovládna organizácia hodnotila do akej miery je vedenie samospráv naklonené otvorenosti voči obyvateľom. Už tradične najlepšie obstála Šaľa, Banská Bystrica a Martin. Hlohovec sa ocitol až na chvoste rebríčka.

Niet sa čo čudovať. Bývalý primátor Ján Dlhopolček medzi prívržencov otvorenej samosprávy rozhodne nepatril. Ako príklad môže poslúžiť zmanipulované výberové konanie na vedúceho právneho oddelenia, selektovanie novinárov či odmietnutie poskytnutia zápisnice z mestskej rady, ktoré skončilo až na súde. Vtedajšie vedenie nesúhlasilo ani so zverejňovaním faktúr. Podľa prednostky Evy Lukáčovej nebolo možné prinášať tieto informácie na internetovej stránke mesta, vzhľadom na obmedzený počet zamestnancov úradu.

Dnes je všetko inak. Samosprávy pritlačil zákon a zmluvy na webe sa stali realitou. Povinnosť sa rovnako vzťahuje aj na organizácie, ktorých zakladateľom je mesto. Patria medzi ne obchodné spoločnosti ako napríklad bytové hospodárstvo, miestna televízia, technické služby, ale aj základné a materské školy, umelecká škola, či centrum voľného času. Doteraz však žiadna z nich dokumenty na svojich stránkach nezverejnila.

Ak by mali obyvatelia takúto možnosť kontroly, mohlo by sa v budúcnosti predísť rôznym praktikám, akým bolo rodinkárstvo v prípade Materskej školy na Fraštackej ulici. Už teraz sa ale ozývajú hlasy, ktoré nie sú novinkou príliš nadšené. Združenie miest a obcí Slovenska hovorí o byrokratickom zaťažení, na ktoré nemajú samosprávy ľudí ani peniaze. Preto je pravdepodobné, že v krátkej budúcnosti sa ešte k úprave zákona pristúpi.

Zverejňovanie v elektronickej forme tvorilo aj súčasť volebného programu terajšieho primátora. Keďže tento záväzok je zakotvený v programovom vyhlásení vlády a prirodzene vyústil do novely zákona, nie je sľub Petra Dvorana ničím iným, ako napĺňaním povinností vyplývajúcich z platnej legislatívy. Samozrejme, priestor pre uplatňovanie princípov transparentnosti je v Hlohovci stále dostatočne široký. Primátor môže napríklad podľa vzoru Milana Ftáčnika zverejniť svoje majetkové priznanie a mestu by zaiste prospeli aj elektronické aukcie.

Už teraz majú Hlohovčania možnosť nahliadnuť do prvých zmlúv, faktúr a objednávok, ktoré uzavrelo mesto po 1. januári tohto roku. Môžu si napríklad urobiť predstavu o kompletnom menu novoročnej recepcie, kde sa podával aj tatar z tuniaka s kaviárom a jogurtom, špenátová roláda s lososom, či marinované kuracie filety s restovanou hlivou. Pre zaujímavosť, v roku 2007 stálo mestskú pokladnicu toto občerstvenie 14,5-tisíc a o rok neskôr takmer 24-tisíc korún.

Informácie o hospodárení mesta plánujeme onedlho rozšíriť o archív všetkých faktúr aj za ostatné dva roky.
Diskusia k článku (29)


Podobné témy
Zmluvy na webe dopadli priemerne
Zmluvy na webe dopadli priemerne
Hlohovec by mohol zverejňovanie zmlúv vylepšiť. Z mestských organizácií prinášajú dokumenty len niektoré.

Dostatočne informovať je pre magistrát záťažou
Dostatočne informovať je pre magistrát záťažou
Princípy otvorenej samosprávy sa zatiaľ radnici napĺňať nedarí.

Komu platí mesto najviac?
Komu platí mesto najviac?
Mesto vyplatilo stavebnej firme v priemere 146 tisíc korún na deň.

O dôvere
O dôvere
Príklady rozhodnutí samosprávy "nad rámec zákona".

Princíp rovnosti
Princíp rovnosti
Účasť verejnosti a médií na zasadnutiach Mestského zastupiteľstva v Hlohovci.


Diskusia k článku (29 komentárov) »

29 komentárov


 1. gravatar

  Tú objednávočku s tatarom z lososa a kaviárom by mal niekto vytlačiť a zavesiť pred kostol, aby ovečky videli, koho si zvolili. Tak ja si teda idem spraviť hrianku s cesnakom a budem pri nej dúfať, že raz ľudia v tomto meste dostanú rozum.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  To sa vysmievajú všetkým, ktorí zarábajú 300 a menej eur a samozrejme dôchodcom. Ale, hlavne, že chutí pánu primátorovi a poslancom.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Najväčším problémom je nezáujem ľudí. Ak by sa toto zmenilo, nikdy by si poslanci a ani primátor nemohli toľko dovoľovať. Ľudia radšej frflú doma, ale málokto zdvihne riť a urobí niečo preto, aby sa to zmenilo. Možno keď uvidia, na čo všetko plytvá peniazmi ich mesto, tak sa prebudia. Ja sa z toho teším a nech sa nikto nevyhovára, že s tým je veľa roboty. Sú to naše peniaze, tak chceme vidieť čo sa s nimi deje.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar
  Ivo

  Som zvedavý, čo všetko sa z faktúr dozvieme a koľko zákazok pre mesto robia poslanci.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Dôchodcom je úplne jedno ako sa šafári v meste. Hlavne, že dostanú pred voľbami malú pozornosť a hneď vedia koho voliť. Kým sa nezačnú o to zaujímať mladší, tak sa nič nezmení. Zverejňovanie faktúr by im mohlo otvoriť oči. Mne sa tento nápad veľmi páči.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Tak ja jak taký debil musim každý deň čakať v zápche pred mestom 30 minút a banda všivavá si užíva kaviár za milión korún. Chytiť primátora a ostatných bastardov za gágor a nakopať do zadku.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  ...správne !!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Tak nebol to kaviár za milión, ale všetko za 1563 €. Čo teraz? Tí, čo tam boli, to určite považujú za primerané. A tí, čo sa pozerali zvonku cez okno, budú ako tradične - nadávať. Čo s tým? Nájde sa spravodlivý sudca?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar
  uto

  Tam keby sa pozriete na ine veci ako zmluvy novo podpísané na vodárenskych a tech službách až potom... a hlavne za akých podmienok a ake firmy to vyhrali... Nie dáku žranicu nech sa nejedia....

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Mne sa nezdá, že by sa tu za posledné štyri roky trikrát zlepšili podmienky pre občanov, aby si mohol primátor dovoliť munúť na nejaký raut trikrát viac. Oni sa skôr riadia heslom, že čím horšie, tým viac budeme vyskakovať. Pre uto: tak napíš o čo ide, keď vieš viac.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  Spravodlivý sudca sa naozaj nenájde. Ale tí, čo sa pozerajú zvonku sa možno pýtajú - prečo aj my nie sme vnútri, veď to ide z našich daní. A okrem iného, nemuseli si priamo kupovať kaviár a tým by neprovokovali ostatných občanov a práve v týchto časoch.A keď si už ten kaviár kúpili, nemuseli s tým chodiť na bubon.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  Na bubon s tým museli ísť, veď o tom je článok. Mestský úrad dal kaviár do objednávky, takže za to zodpovedá pán primátor. Asi dostal na také chuť. Čo by nie, keď je to z peňazí nás všetkých. Inde sa šetrí, ale u nás sa bude míňať na primátorskú párty z roka na rok viac. To by ma veľmi zaujímalo, ako takéto stretnutie pomôže mestu??? Keby Dvoran zrušil tento nezmysel, tak by som si o ňom pomyslel, že je rovný chlap. Ale on minie ešte viac ako jeho rozhadzovačný predchodca.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar
  Ali

  A prečo by tí, čo sa pozerajú zvonka nenadávali ? Veď to išlo z ich vrecák. A vraj 'tradične nadávali' ! Ja sa čudujem, že im nevybili okná. Bol si tam aj ty ?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  Mňa by zaujímalo, podľa čoho sa vyberajú pozvaní hostia na túto novoročnú čašu.Mám taký pocit,že sa tam objavujú tí istí ľudia a pritom máme v meste veľa šikovných podnikateľov a občanov ktorím nieje naše mesto ľahostajné a niečo už dokázali vo svojom obore,len sa nikde neprezentujú.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 15. gravatar
  XXX

  Presne tak. Primator by mal spolupracovat s ludmi, ktori z mesta nielen odnasajau, ale aj prinasaju a ktori ho reprezentuju za hranciami mesta. Ale o takych on ani len netusi, dobre vztahy musi udrziavat so svojimi krstynmi otcami. To ale nech robi za svoje pen iaze, ved plat ma dobry, nie za mestske... Ak chce zoznam 20 ludi, ktori mestu mozu priniest x-kratviac ako varga, sobotovic a spol, dodam.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 16. gravatar

  A nestačili by im aj obložené chlebíčky za 20 eur ?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 17. gravatar

  Ste ako psy, ktorým hodili ohlodnú kosť. Kaviár sú rybie vnútornosti - pre mňa fuj. Ale tá podstata vám uniká. Postata je, že rozbehnutú mašinériu zvyknutú na určité veci nevie nikto zastaviť a nikto jej adekvátne nedáva najavo, že už DOSŤa Stačilo!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 18. gravatar

  tak ako tu píše helenka, verejne kričím že už dosť. Dovoľujem si vyzvať všetkých spoluobčanov, aby dávali nahlas a rázne najavo svoje názory. Ako vidno aj z jalového príhovoru nového primátora, zasa iba panáčik odchovaný kanceláriou a naučený kryť neschopnosť alibizmom. Chceme aby sa po Dlhopolčekovskej agónii toto kedysi krásne mesto konečne prebralo. Už prvé kroky zastupiteľstva však ukazujú, že si pajáci iba pomenili kľúčiky od kancelárií. Zmena sa neudeje takže kričte, nadávajte, zviditeľňujte a hlavne znepríjemńujte pohodlný život tým **** byrokratom. Otravujte ich dnes a denne so svojimi požiadavkami, nútte ich prijímať riešenia a hlavne nenechajte sa odbiť. Berte si príklad z našich rómskych spoluobčanov. Sú hlučný, drzý a arogantný a vždy dosiahnu svoje. Sedieť v kancli a hrať sa na dôležitého dokáže každý idiot, donútme ich konečne niečo robiť za tie nehorázne odmeny. Ale hlavne, ukážte im svojim jednaním, že to VY si ich platíte a VÁM sú zo zákona povinní slúžiť. Lebo takto majú pocit že sú tam preto aby za cudzie prachy robili frajerov. Dúfam že z toho hnusu volaného kaviár mali aspoň poriadnu ****. Ale chceli sa **** aspoň chvíľu za naše peniaze cítiť bombovo. Prasce nechutné.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 19. gravatar

  To, čo tu predvádzate je duševné mrzáctvo a primitivizmus.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 20. gravatar

  Nechápem, prečo by vyjadrenie svojho názoru malo byť mrzátstvom a primitivizmom.Asi si zaspal dobu, ale už je demokracia a podľa mňa je kritika na mieste. Nech si každý vyjadrí svoj názor, na to má právo.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 21. gravatar

  V čase krízy a nedostatku financií som očakával šetrenie a nie prejedanie peňazí. Navrhujem, aby ne-zodpovední to čo prejedli do 1-mesiaca vrátili z vlastného alebo z prvej odmeny.Týmto krokom ukážete občanom ,že ste sa dopustili chyby, ktoré sa nesmú opakovať.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 22. gravatar

  Príspevky k tejto téme krásne ukazujú ako sa dá slovenský človek ľahko zmanipulovať. Bolo Vám tu tendečne predostreté, po vzore markizáckej Smotánky, že na novoročnej recepcii sa okrem iného podával kaviár z lososa atď. Už za socializmu sa ľuďom zdvíhal adrenalín len pri spomienke tejto delikatesy. Kaviár bol symbolom snobstva a v spojitosti so šampanským aj symbolom zhýralosti a neviazanej zábavy. Vážení Hlohovčania, nedajte sa pomýliť tendenčnou informáciou. Niekto to len chce Dvoranovi hneď na začiatku poriadne 'osoliť'. Bol som tam a môžem Vás ubezpečiť, že kaviar sa nejedol s veľkou lyžičkou a šampanské netieklo v potokoch! Bola to normálna recepcia s bežným menu aká na podobných akciách je dnes bežná aj v oveľa menších mestách.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 23. gravatar

  Možno si sa ty na chvíľu cítil ako v Smotánke, ale pre mňa si len ďalší z tých darmožráčov, čo prejedajú mestské peniaze. V tomto prípade doslova. Dvoran minul na túto párty viac ako minulé roky, tak nám všetkým ozrejmi, na čo to bolo dobré, ty skupino. Čo ste tam vybavili pre mesto s lyžičkou kaviáru v ruke?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 24. gravatar

  Ja somár som sa napchával pagáčmi, môžete mi povedať kde ten KAVIÁR bol¨?????!!!!!!!!!!!!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 25. gravatar

  Pokiaľ viem mnohé bolo na recepciu zabezpečované sponzorsky. Neviem či zaplatil mestský úrad viac ako za Dlhopolčeka, ale viem určite, že bolo pozvaných tri krát viac podnikateľov a predstaviteľov nštitúcií, škôl atď. ako kedy koľvek pred tým! Kde ste boli všetci spravodliví, keď pán Trojjediný pozýval iba vyvolených. Osem rokov ste čušali a pred tým ďalších dlhých dvanásť za Brezovského keď tu vládol mistr KUDLA. Vari mala vtedy demokracia inú chuť? Nemá zmyseľ hovoriť o tom čo sa dá na podobných recepciách vybaviť! Porazení v posledných voľbách Vám budú donekonečna masírovať mozog s rečami o prežieraní mestských peňazí a podobne. Hlavne tí, ktorí majú tak strašne radi Hlohovec.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 26. gravatar

  Keďže na tejto recepcii sa zúčastnili aj sponzori (recepcia zabezpečená sponzorsky), dúfam, že sa niečo vybavilo, ľady sa pohnú a konečne sa začne aspoň trochu modernizovať mesto. Mesto Hlohovec roky stagnuje, nič sa nerobí, nemodernizuje. Mne je jedno, kto jedol pagáče a kto kaviár, len nech sa už v tom Hlohovci začne niečo robiť ! ! !

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 27. gravatar

  Mne je úplne jedno, čo všetko sa zabezpečovalo sponzorsky. Dôležité je, že ste prejedli 1563.10 €. Takže na tvoju otázku kde ten kaviár bol ti odpoviem: NA FAKTÚRE. Tej faktúre, ktorú sme zaplatili my všetci, takže dobrú chuť ti dodatočne prajem. A teraz by si mi mohol odpovedať ty, že ako si na tej recepcii, ako si to nazval, pomohol nášmu mestu?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 28. gravatar

  Načo by niekto z nich pomáhal mestu? Každý pomáha predovšetkým sebe. Akurát sa videli a ubezpečili, že za tie zlodejiny ešte nikto nesedí, nenesie zodpovednosť a nikto ich ani z ničoho neobviní, lebo spolu, takto súdržní, sú silní. Čo tam po sprostých občanoch. Teraz bude dôležité dostať sa k eurofondom, ale nie tak okato ako kapustár a spol. Preto tam všetci boli.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 29. gravatar

  Viď kauza Ješková. Ako skončila ? Zamietnutím pod koberec. A to bola malá ryba.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím