Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

8. marec 2011

Zmluvy na webe dopadli priemerne

Hlohovec by mohol zverejňovanie zmlúv vylepšiť. Z mestských organizácií prinášajú dokumenty len niektoré.

Mimovládka hodnotila ako sa samosprávam darí zverejňovať zmluvy na internete. Hlohovec  dopadol priemerne. Podstatne horšie sú na tom tunajšie mestské organizácie. Zákonnú povinnosť si plní iba časť z nich.

Zmluvy zverejňujú takmer všetky mestá, pre občana však málo prakticky. Aj tak možno zhrnúť výsledok prieskumu, ktorý koncom februára uskutočnila Transparency International Slovensko. Mimovládna organizácia si posvietila na stovku z nich s cieľom zistiť ako sa vysporiadali so zverejňovaním zmlúv na webových stránkach. Táto povinnosť vyplýva samosprávam už dva mesiace. Začiatkom roka tak boli postavené pred problém ako informácie zabezpečiť. Nielen personálne, ale i technicky. A práve k zlepšeniu by mohol prispieť spomínaný prieskum.

Zverejňovanie zmlúv je jedným z nástrojov kontroly. Aby naozaj slúžil účelu, údaje musia byť úplné a v takej forme, aby sa v nich občan ľahko zorientoval. Pomôcť tomu má praktický systém. Ten by mal byť jednoduchý, rýchly a prehľadný. Podľa Transparency International sú najväčšie medzery v základných sumároch dát, kde často chýbali hodnoty kontraktov a informácie s kým boli uzavreté. Našli sa aj samosprávy, ktoré protistranu začiernili s odvolaním sa na ochranu osobných údajov. Najlepšie obstála Stará Turá, najhoršie košická mestská časť Sídlisko nad Jazerom. Tri mestá si zákonnú povinnosť nesplnili vôbec. Hlohovec skončil tesne pod celoslovenským priemerom.

Od januára vyskúšala tunajšia samospráva niekoľko spôsobov zverejňovania. Plusové body získala najmä vďaka základným údajom o uzavretých zmluvách, ktoré užívateľovi uľahčujú celkový prehľad. Slabinou je málo viditeľný odkaz v rámci stránky a nevyhovujúci formát dokumentov bez možnosti kopírovania a vyhľadávania v textoch. K nedostatkom patrí aj chýbajúce upozornenie užívateľa na nové dáta.

Podstatne horšie sú na tom mestské organizácie. Z tých, na ktoré sa zákon vzťahuje, si povinnosť stále neplnia všetky. Pozitívnym príkladom je Zariadenie pre seniorov Harmónia, Základná škola Vilka Šuleka a Podzámska. Začiatkom marca k nim pribudli aj vodárenské a technické služby. Príslušný odkaz má na svojom webe uvedený aj Základná škola M.R. Štefánika, zatiaľ však obsahuje len jeden údaj. Bytové hospodárstvo namiesto potrebných dokumentov zverejnilo výpis účtov a knihu odberateľských faktúr.

O tom, že zmluvy na internete nie sú iba byrokratickým rozmarom, svedčia aj ohlasy samotných Hlohovčanov. Aj napriek krátkosti času už stihli zareagovať na nevýhodný nákup náplní do tlačiarne, pričom argumentovali aktuálnou cenou na trhu.

Keď vstúpi do platnosti nové nariadenie vlády bude sa zverejňovanie odvíjať od počtu obyvateľov. Pre vyše 23-tisícový Hlohovec by to znamenalo prinášať objednávky a faktúry nad 600 eur.
Diskusia k článku (10)


Podobné témy
Mesto začalo zverejňovať zmluvy. Prikazuje to zákon.
Mesto začalo zverejňovať zmluvy. Prikazuje to zákon.
Hlohovčania môžu vďaka zmluvám na internete lepšie kontrolovať hospodárenie mesta.

Dostatočne informovať je pre magistrát záťažou
Dostatočne informovať je pre magistrát záťažou
Princípy otvorenej samosprávy sa zatiaľ radnici napĺňať nedarí.

Komu platí mesto najviac?
Komu platí mesto najviac?
Mesto vyplatilo stavebnej firme v priemere 146 tisíc korún na deň.

O dôvere
O dôvere
Príklady rozhodnutí samosprávy "nad rámec zákona".

Princíp rovnosti
Princíp rovnosti
Účasť verejnosti a médií na zasadnutiach Mestského zastupiteľstva v Hlohovci.


Diskusia k článku (10 komentárov) »

10 komentárov


 1. gravatar
  Ja

  Prečo nezverejňuje faktúry Hlohovecká televízia? Pán poslanec by si mal ako prvý ctiť zákony. Ešte by sa mali zverejňovať aj odmeny riaditeĺov mestských firiem. To by sme sa divili............. Nemocnica, Hlohovecká televízia...... firmy v strate, ale odmeny tečú............

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Primátorovi nevadí, že Ješková nezverejňuje faktúry? Alebo zase kamarátke odpustí jej prehmaty?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  A prečo by zverejňovala ? Ešte by sa ľudia niečo dozvedeli a to by bola pre pohroma.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Zaujímavé ako si primátor Dvoran dokáže vyberať. Keď nedôveruje Domarackému ani nevysvetlí prečo a odvolá ho. Ješková nakupuje u muža, nezverejňuje faktúry, porušuje zákony, ale tú nevyhodí. Pán primátor, podľa akého kľúča si vyberáte? Nie je čas vymeniť Ješkovú? Padá podozrenie aj na Vás, keď tolerujete takéto porušovania zákona.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  P. Dvoranovi je to jedno, že na neho padá podozrenie, veď už je zvolený a všetkých voličov má v paži. A do ďalších volieb sa hádam na túto kauza zabudne (to si asi myslí p.Dvoran). P.Ješková už dávno nemá čo robiť na poste riaditeľky a predsa je tam. Dokedy ? ? ? ? ?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  V tomto meste nenesie nik zodpovednosť. prídete na úrad, povedia vám blbosť, ale nič sa nikomu nestane. Nik nepríde o prácu iba vy zaplatíte pokutu. Zákony platia iba pre obyčajných ľudí a takí ako Ješková sa môžu veselo smiať ďalej, lebo majú kamarátov na správnych miestach. Primátor ju potrestá asi tak, ako ona detičky v škôlke - no no no Janka, toto radšej nerob...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Libant z Hlohovskej televízie asi nemôže zverejňovať zmluvy a faktúry. Prečo, určite vie primátor Dvoran z rovnakého KDH. Televízia je veľmi dôležité médium pre úspech volieb..Bolo by zaujímavé dozvedieť sa, ktorá strana koľko, a za čo zaplatila. Či nie je dvojitý meter by sa malo odkontrolovať aj u reklamy.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Rada by som si prečítala zmluvu na cestný obchvat, alebo nový most... už sme na smiech aj v Prahe...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  a ta zmluva uz existuje?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Takú zmluvu nehľadajte na stránke mesta, most ani obchvat nepatrí do jeho kompetencie. Skúste tu: http://www.ssc.sk/sk/Kontrola-staznosti-a-peticie.ssc. Možno vaši vnuci si ju v zrelom veku prečítajú.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím