Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

21. február 2012

Dvoran: Každý má právo na trinásty plat

Hlohovčania s kritikou odmien neuspeli. Primátor tvrdí, že nepochybil a všetkým sa môže pozrieť do očí.

Dvoran: Každý má právo na trinásty plat

Kráľovské prémie mestských úradníkov neostali bez odozvy. Voči 50-tisícovému balíku vystúpili občania a ozval sa aj protest z poslaneckých lavíc. Samotné prideľovanie odmien nikto nespochybnil. Kameňom úrazu sa stala celková prerozdelená suma.

Ľuďom sme naložili

Morálna stránka a hnev Hlohovčanov. To boli stimuly, ktoré podnietili k vystúpeniu Olivera Pestúna. „Ľuďom sme naložili poplatkami za odpad a zvýšením daní, aj keď sme mohli urobiť kompromis. O týždeň sa z médií dozvieme ako sa nadeľujú odmeny a kam sa tieto peniaze rozplynuli,“ uviedol poslanec počas ostatného rokovania zastupiteľstva.

Pestún zároveň dodal, že nemá záujem hodnotiť opodstatnenosť prémií. Podľa neho na radnici pôsobia úradníci, odvádzajúci skvelú prácu aj takí, ktorí si povinnosti neplnia. Svedčí o tom zakladanie nových komisií a najmä neustále sa opakujúce interpelácie. Na štedré nadeľovanie odmien poukázal predovšetkým v súvislosti s vysokým stavom nezamestnanosti v regióne.

Každý má nárok na trinásty plat

Primátor Peter Dvoran má vo veci jasno. Ako tvrdí, žiadne morálne pochybnosti necíti a všetkým sa môže pozrieť do očí. „Každý pracovník mestského úradu má nárok na trinásty plat ako v Bakearte, v Lubonase, v atómke či na ministerstve vnútra, “ argumentoval. Uviedol, že trinásty plat dostal skoro každý v republike. Ďalej dodal, že pracovníci radnice naň majú právo na základe kolektívnej zmluvy. Polovicu odmien dostanú na polroka a zvyšok na jeho konci.

Podľa neho vôbec nešlo o “strašnú“ čiastku, keďže v celkovej sume sú zarátané aj prémie pracovníkov, ktorí chodia po sobotách sobášiť či organizujú kultúrne programy. „Nikto občanov neokradol. Tak, ako je z daní platený prezident a minister, tak aj pracovník štátnej a verejnej správy,“ vyjadril sa a zároveň vyzdvihol svoje rokovania s podnikmi, ktoré by mali napomôcť k udržaniu pracovných miest. „Čo spravili tí, ktorí kritizujú, aby tu zamestnanosť bola,“ dodal primátor.

Šulekovský poslanec oponoval, nakoľko vo svojom vystúpení o žiadnom kradnutí nehovoril. Na margo prémií ale Dvoranovi pripomenul nedávne schvaľovanie rozpočtu: „Pri detských akciách sme sa bavili o 100-eurových položkách a teraz vyjde najavo, že na odmenách bolo vyplatených 50-tisíc.“

Priestor na vyjadrenie k prémiám využil aj Karol Foltánek. V mene spoluobčanov poukázal na finančnú krízu a dotkol sa aj nárastu daní, ktoré pocítili najmä ľudia s nízkymi dôchodkami a minimálnym príjmom. „Všetky mestá zvýšili dane, lebo z toho mesto žije,“ reagoval primátor.

Na základe medializovaných vyjadrení sa Foltánek zaujímal aj o zadĺženie mesta. "V súčasnosti na jedného Hlohovčana pripadá dlh vo výške 10 eur," informovala prednostka Eva Lukáčová. „Je bežné, že v porovnateľných mestách je to 200 až 300 eur na občana," dodala.

Z Dvoranovho postoja je zrejmé, že so svojou žiadosťou adresovanou čelným predstaviteľom  neuspeje ani Viera Bardiovská. Nespokojná obyvateľka totiž oficiálne vyzvala úradníkov, aby svoje odmeny za ostatné dva roky vrátili.
Diskusia k článku (18)


Podobné témy
Radnica vyplatila v júli na odmenách 32-tisíc
Radnica vyplatila v júli na odmenách 32-tisíc
Prehľad platov a odmien vedúcich zamestnancov a primátora.

Hlohovčanom narástli nedoplatky, zamestnancom bytového odmeny
Hlohovčanom narástli nedoplatky, zamestnancom bytového odmeny
Minulý rok Hlohovčanov pobúrilo vyúčtovanie bytového hospodárstva. Spoločnosť si vlani nadelila najvyššie odmeny za ostatných päť rokov.

Prilepšili si všetci zamestnanci mesta
Prilepšili si všetci zamestnanci mesta
Mesto opäť nadeľovalo odmeny. Ich celková výška dosiahla v tomto roku takmer 44-tisíc eur.

Pracovať pod krídlami mesta sa vyplatí
Pracovať pod krídlami mesta sa vyplatí
Milan Domaracký si počas éry v bytovom podniku pekne prilepšil. Za posledné tri roky vo funkcii dostal na odmenách vyše 13-tisíc eur!

Radnica opäť nadelila štedré odmeny
Radnica opäť nadelila štedré odmeny
Na prémiách za uplynulý rok rozdal mestský úrad takmer 50-tisíc eur. Prilepšili si všetci zamestnanci okrem jedného.


Diskusia k článku (18 komentárov) »

18 komentárov


 1. gravatar

  ....13 plat dostal v republike skoro každy občan... by ma naozaj zaujmalo kolko ludi sa tu prizna k 13temu platu,nakolko v mojom okolí taký niesu!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  A to pán "pripečený" primátor odkiaľ má informáciu, že na atómke sa berie 13 plat? Ja tam už nejaký ten piatok pracujem a veru 13 plat nedostávame ani náhodou. Asi to má v tej hlavičke súdruh primátor popletené. Asi myslel koncoročné odmeny managérov. Takých jak je on a jeho kunčafti.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Takže všetci máme právo na trinásty plat? Potom ešte máme všetci právo na dovolenku pri mori tri krát za rok a lekára v Rakúsku. Na ktorej planéte žije tento primátor?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Odpoveď primátora mesta Hlohovec pána Petra Dvorana: Vážená pani Bardiovská, odmeny všetkým zamestnancom mesta a voleným funkcionárom za roky 2010 a 2011 boli vyplatené v súlade so zákonom č. 553/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov. Kolektívnou zmluvou uzatvorenou medzi zamestnávateľom Mestom Hlohovec a Základnou odborovou organizáciou SOZ verejnej správy pracovníkov MsÚ Hlohovec a Poriadkom odmeňovania mesta Hlohovec. Pri návrhu odmien bolo zohľadnené vykonávanie prác nad rámec pracovnej náplne a zastupovanie za dlhodobo neprítomných zamestnancov. S pozdravom Peter Dvoran primátor

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Len skoda, ze pan primator nenapisal, co sa skyrva pod: ...vykonavanie prac nad ramec pracovnej naplne!! a na margo jeho hlasky ako uradnici vykonavaju sobase...hm ozaj tych sobasov ,,mame pozehnane,, tusim, ze aj kazdy vikend :) a samozrejme vsetky sobase si civilne..:D:D nie cirkevne, take na Slovensku neficia:D skor mam pocit, ze sa len v piatok zahlasi, ze dnes idem skor, pretoze zajtra idem sobasit a samozrejme, ze si donesiem aj vysluzku :) v com nevidim nic zle. a neviem, no zatial som nepostrehol aj pri sobasoch, ze by ich vykonaval niekto iny, ako uradik pre obcianske zalezitosti :) takze ja to vidim tak, ze mame az tak neschopneho primatora, ze sa nevie ani vyhovorit ;) a na margo kritizujucich ludi....pan primator vytvoril kolko pracovnych miest? ujal sa hlavy mesta, tak mi pride scestne, aby sa takto vyjadroval, kedze sa rozhodol vykonavat funkciu primatora!

   Príspevok je reakciou na "VIERA BARDIOVSKÁ"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Len či boli odmeny vyplatené v súlade s vykonanou prácou.

   Príspevok je reakciou na "VIERA BARDIOVSKÁ"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar
  MY3

  by ma zaujimalo, keby bol podnikatel, ci by bol taky stedry k svojim zamestnancom zo svojho vrecka alebo by si kupil byt. z cudzieho to neboli tak preco nie. BTW ludia kto ho volil??? Z HC som odisiel uz za Brezovskeho to upadalo Dlhopolcek tam bol to je asi vsetko no a tento p. Doran??? Drzim palce z HC je cim dalej vacsia diera a pritom tak krasne mesto ale tak sprosti ludia. Inak len pre zaujimavost myslim ze tych 50000 eur je to najmenej co by Vas malo trapit vela toho nevidite a ovela horsieho otvorte oci!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   50000 eur za odmeny je veľa, pretože chvíľu predtým sa zvyšovali dane, lebo vraj nie sú peniaze. Mňa by tie odmeny tiež netrápili, ale niekto si tu robí z huby riť.

   Príspevok je reakciou na "MY3"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    Bodaj by boli, len pre porovnanie: Mesto Nitra za rok 2011 zaplatilo za údržbu verejnej zelene okolo 633 000 eur, naše mesto zaplatilo 527 865 eur, v NR majú 4 verejné WC plus s 2 reštauračnými zariadeniami v centre mesta majú zmluvnú dohodu ich výdavky v 2011 boli 53 600 eur, mi v HC máme 1 verejné WC a stojí nás 20 000 eur... a takýchto zaujímavých nadhodnotených výdavkov je drvivá väčšina....

    Príspevok je reakciou na "Občan"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  To je naozaj zaujímavé, že podľa pána primátora má každý právo na trinásty plat. Tak prečo ho potom nedostali škôlky, ktoré patria pod mesto? Hm, asi sa im už neušlo.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar
  GJ.

  Vážený pán primátor.Dnes som si pozrel našu ,,úžasnú HcTV,, kde ste sa vyjadroval práve k 13 platom na MSU, na interpeláciu pána Pestúna. K obsahu Vašej odpovede sa nechcem vyjadrovať,veď to si už každy urobí úsudok, ći si to naozaj zaslúžilia zamestnanci a kto aspoň sem-tam chodí na úrad tak vie a má skúsenosti kto ma aký prístup...Ale čo ma zarazilo je Vaše tykanie pánovi Pestúnovi. Ako môžete viesť diskusie-zasadnutia a porady keď nepoznáte základný protokol. A čudujem sa osobne pánovi Pestúnovi že Vás nevyzval na to, aby ste sa nastavil na ,,potrebnú notu,,. Na záver len toĺko,neznamená keď je niekto mladši od Vás,že ho môžete zdraviť a oslovovať ty!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Ja si myslím, že pán primátor si tie odmeny ozaj zaslúži. A trvám na tom. A je to tak! Veď dobrí herci sú dnes draho platení! A majú na to právo! A keby len právo, ale my sme povinní platiť našu hereckú elitu! Veď aký skromný pán to bol pred voľbami, a toď, čo sa nám z toho vykľulo? A vždy vedel tento pán na čo má právo, aj za komunistov aj za mafiánov. Veď paragraf sa vždy nejaký nájde! A čo tak morálne právo? To nie je iba pohľad voličovi do očí, to vie každý priemerný herec! Pani Lukáčová, nato aby ste argumentovali zadĺženosťou na jedného občana v porovnaní s ostatnými mestami, nato ste nemuseli študovať! Aj doma hospodárite týmto systémom, nakúpite si kožuchy, spodné prádlo a keď chýbajú peniaze vypýtate od susedov (platcov dane - zvýšenie za odpad, vodu,...), alebo si zoberiete rýchlu pôžičku? Veď tie peniaze musíte vložiť, zlatá moja, do domácnosti. Aj nové potrubie treba, aj nové cesty, chodníky...., nemôžme si nakúpiť len sukničky, obleky, kravaty? Kľudne znoste aj tie staré, hoc sú červené, veď farbou sa viera a strana nemení! Strašne zle sa na Vás páni predstavitelia mesta pozerá! Je nám z Vás zle! Ako ľahko sa dá človek kúpiť a hrať divadlo! Nech žije HLOHOVECKÉ NAIVNÉ DIVADLO!

   Príspevok je reakciou na "GJ."

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Odporučila by som p.Dvoranovi po celý rok na oddeleniach spraviť kontrolu cestou svojho známeho alebo počúvať za dverami a bol by prekvapený koľkí si nezaslúžia na úrade pracovať a nie ešte odmeny dostať.Skôr by mali oni nám dať,že to jednanie vydržíme.Mám osobné skúsenosti s aroganciou zamastnanca v kancelárií úradu

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  p.Dvoran ...vase argumenty su tak strasne smiesne a ako obcanku Hlohovca ma urazate ...myslite si ,ze vsetci tu mame viac ako 60r a tie vase hluposti budeme zrat ??? Dat take odmeny pri tejto krize a nepodporovani obnovovani zelene a opravou ulic ,panskej atd .atd je HRIECH.To co sa doteraz spravilo a schvalilo ...je povinnost vasa a vasich sudruhov ,vedla vas ...tak za co ta odmena komunistom ,ktori si plnia svoje pracovne povinnosti??? Porovnanie s atomkou ,lubonasom nie je vhodne vasho postu...smiesne ...sme mesto v ktorom obcania nieco ziadaju a nieco splnaju ,v niecom nesuhlasia a v niecom Vas budu podporovat ....Hlohovcania Vas zvolili ,tak ich neklamte a pocuvajte ..je to vasa povinnost bez naroku na odmenu ...apropo zakon č.553/2003 BOL UPRAVOVANI A PISE AJ O NIECOM INOM ... ale tu ide o ludskom a spravnom rozhodnuti ..pri ktorom verim ,ze ste sa nechtiac pomylil...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Dita - trocha si si to pomylila, dvoran nieje herec, ale babka pana velkomozneho Vargu, ktory si na verejnom priestranstve pred poliklinikou spravil platene parkovisko kde bude pumpovat eura od chorych ludi. Pan primator vie na spravnom mieste zavriet oci:)) Nas mestsky urad je este stale v socializme a myslia si ze si mozu robit stale co chcu a su nedotknutelny, zabudli ze tento system uz pred zopar rokmi skoncil. Predrazene nakupy kopirok, monitorov, osvetleni stromcekov - o dalsich sa uz nedozvieme - po poslednych aferach sa uz naskenovane faktury neuverejnuju aj s polozkami - da sa iba 1 suma aby ich nikto nemoho skontrolovat na com sa zas kto nabalil. Ako si moze dovolit po takychto aferach dat odmeny?? Ved on je za to vsetko zodpovedny ako primator. Namiesto toho aby vyvodil dosledky - vsetci si dali okrem provizii za preplatene faktury este aj odmeny. Ved obcania su sprosty - oblbnemem ich nejakym zakonom, kolektivnou zmluvou... PAN PRIMATOR MY OBYVATELIA SME VASIMI NADRIADENYMI!!!!!! A MY S TYMITO VASIMI MORESMI NESUHLASIME!!!!! Funkcia primatora nieje o tom nabalit sa - ale je to sluzba obyvatelom mesta, a nie Ivankovi Vargovi.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar
  xxx

  čistý otras toto, kedy sa ti ludia spametaju a nebudu volit takychto dilinov na celo mesta.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím