Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

29. júl 2012

Plaváreň - utopená šanca či výhra zdravého rozumu?

Výstavba krytého bazéna sa zatiaľ odkladá. Mesto na to nemá a požičiavať si nebude.

Plaváreň - utopená šanca či výhra zdravého rozumu?

Po krytom bazéne volajú Hlohovčania už roky. „Poznám veľa ľudí, ktorí sú nútení za plávaním cestovať do susedných miest. Plaváreň by veľmi pomohla,“ napísal Erik v diskusnom fóre. Z času na čas sa táto téma objavila na predvolebných plagátoch, ale vždy ostalo len pri sľuboch.

Pravdou však je, že mestské plavárne a kúpaliská dnes doslova bojujú o prežitie. Návštevnosť klesá a zisky nestačia samosprávam ani na nevyhnutné náklady. Primátorovi Hlohovca preto rozhodne nemožno uprieť odvahu. Peter Dvoran totiž prišiel s myšlienkou takéto zariadenie postaviť. Predzvesťou boli už vyjadrenia jeho mecenáša Ivana Vargu. Ten sa o smelých plánoch zmienil v lokálnej televízii počas novoročnej recepcie.

Plaváreň s 25-metrovým bazénom, wellness službami a bazénom pre batoľatá by vyrástla v areáli kúpaliska. Financovanie výstavby a prevádzku chce mesto zveriť Bytovému hospodárstvu (BH). Vstupné investície sú odhadované na 5 miliónov eur. Tie mestský podnik nemá a zamýšľa ich vykryť úverom. V prvých rokoch zároveň počíta so 17-tisícovou finančnou injekciou na energie z mestskej kasy.

Plavárne v rukách obcí nefungujú

V princípe by poslanci krytý bazén uvítali. Inak už hodnotia náklady, návratnosť a samotné spravovanie zariadenia. Časť zastupiteľstva považuje úver za neúnosný aj preto, že ide o sféru, ktorá evidentne neprosperuje ani v iných mestách. „Bazény a plavárne v rukách obcí v podstate nefungujú. Jednoducho na to nie sú peniaze,“ uviedol Patrik Voltmann. Podľa neho by mesto muselo zariadenie permanentne dotovať, tak ako v Piešťanoch či Považskej Bystrici.

Investičný zámer z dielne BH viacerí označili za absolútne nepripravený a neracionálny. Poslancom chýbali konkrétne náklady a najmä návratnosť investícií. „Nie je možné postaviť plaváreň a automaticky počítať, že mi na to bude prispievať iný subjekt. To je neuveriteľné!“ vystúpil Oliver Pestún. Primátor s tým problém nemá, keďže ide o firmu mesta.

Všetko závisí od marketingu

Naopak, Dvoran je optimista a vidí v plavárni veľký potenciál. Podľa neho by prilákala návštevníkov rôzneho veku aj cezpoľných. „Všetko závisí od toho, akým spôsobom bude nastavený marketing,“ vyjadril sa k návratnosti konateľ BH Peter Ulík. Faktom je, že pri nesplácaní pôžičky by prešla celá ťarcha na plecia mesta. Z poslaneckých lavíc zaznel návrh ponúknuť zámer súkromnému investorovi.

Miroslav Začko sa zaujímal, či prípadný úver nepocítia ľudia v poplatkoch za teplo, keďže túto oblasť zabezpečuje BH. „Na cenu tepla to nebude mať vplyv, ešte pomôže,“ ubezpečil primátor. Plaváreň pod palcom bytového považuje za výhodu aj vďaka nákupu energie za lepšiu cenu.

Poslanci nakoniec súhlasili s vypracovaním návrhu investičného zámeru. Úver na výstavbu krytého bazéna však väčšina nepodporila.

V kuloároch sa šepká, že plaváreň je iba zásterkou pre možnú privatizáciu bytového podniku. Firma je totiž pomerne zaujímavou mestskou spoločnosťou, ktorej hospodárenie sa ešte nepohybuje v červených číslach.
Diskusia k článku (11)


Podobné témy
Hlohovčania si prestali dávať servítky pred ústa
Hlohovčania si prestali dávať servítky pred ústa
Predpoveď prázdneho hľadiska sa nenaplnila. Vedenie mesta zožalo ostrú kritiku.

Podporia poslanci projekt plavárne?
Podporia poslanci projekt plavárne?
Primátor sa svojho megalomanského sna nevzdáva. Projekt plavárne je opäť na stole.

Plaváreň zrejme dostane nateraz stop
Plaváreň zrejme dostane nateraz stop
Špičkové športovo-relaxačné centrum pravdepodobne zatiaľ nebude. Výstavba sa zrejme presunie na neurčito.

Plánu vybudovať plaváreň sa primátor nevzdáva
Plánu vybudovať plaváreň sa primátor nevzdáva
Mesto podniká ďalšie kroky pre uskutočnenie zámeru. Petrovi Dvoranovi by plaváreň vylepšila medzi Hlohovčanmi renomé.

Pomôže Hlohovcu šesťmiliónová plaváreň?
Pomôže Hlohovcu šesťmiliónová plaváreň?
Mesto sa chce inšpirovať aquaparkom v Olomouci. Tamojší projekt však očakávania nenaplnil a radnica naň dopláca.


Diskusia k článku (11 komentárov) »

11 komentárov


 1. gravatar

  Naplno sa nám ukazuje spor Bobák vs. Varga.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Nech ho postaví prednostka, keď si to môže dovoliť!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar
  srd

  Plaváreň by sa hodila aj v lete. Dnes je ozónová vrstva 14 % pod normál. Mnoho ľudí má alergiu na slnko, alebo ho inak neznášajú a sa mu vyhýbajú napríklad z dôvodu ochrany zraku.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  a čo keby sme sa my dane platiaci občania, poviem to takto, vysrali na ich hlasovania, diskusie a hádky, zozbierali by sme pod záštitou primátora peniaze a za ne by sme postavili svoju plaváreň - plaváreň Hlohovčanov (asi utopia na Slovensku, však). Veľké mestské fabriky sa chvália vo svete čoraz väčším ziskom a pre mesto dajú také veľké prd....

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Prispievam každoročne, platím dane. Mladí nechodia voliť a babky demokratky nám dlhoročne zvolia stále tie isté tunelárske kliky Ing. M+R Drg.., J+J Tas..+Kvan... Samých fešákov. Zozbierané peniaze by skončili ako s alvekom.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   súhlasím aj s týmto, ale ak by tie peniaze mal niekto iný na starosť ako oni, snáď by sme im konečne vytreli kocúra :)

   Príspevok je reakciou na "Juka"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Parafrázoval by som mjr. Terazkyho: Vojak Kefalín (Juka), vysvetlite mi, čo také myslíte pod slovom ALVEK!

   Príspevok je reakciou na "Juka"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    Alvek = Alweg jedno koľajnicová visutá železnica, rýchlodráha známa z rakúskych Alp. Za komančov sa na ňu zberali najmä obyvatelia slovenskej časti ČSFR, pred Majstrovstvami sveta v klasickom lyžovaní, ktoré sa konali v roku 1970 na Štrbskom plese. Bola to veľká akcia od intelektuálov až po deti v škole. Veľa sa vybralo. Boli taký, čo dávali viac ako jednodňovú mzdu. Alveg sa nevybudoval. Peniaze sa akosi nedali nájsť. Vraj sa rozpustili do iných stavieb. Ľudia sa pýtali kde sú peniaze, vládla 1. strana a stranícky pohlavári vtedy tiež bagrovali. Nie tak veľmi. Jeden na druhého dávali pozor, lebo o posty v čele bolo veľa záujemcov a strana iba jedna, síce 2 ale vtedy o SD mnohí ani netušil, že existuje. Ako bolestné a na zaslepenie očí sa postavilo Detské mestečko v Zlatovciach. Vedel by o tom viac aj súčasný " celoživotný bagrista", ex riaditeľ hlohovskej polepšovne, potom riaditeľ v Zlatovciach a teraz erudovaná ( má nad 82 rokov, vládze preto iba na polovičný úväzok pracovať)) psychologicko - pedagogická pomoc našich detičiek na elitnej Základnej škole na ulici Arpáda Felcána.

    Príspevok je reakciou na "Ján Walker"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

    • gravatar

     Veľmi dobre viem, čo Alweg je. Prečo však píšeš ALVEK, resp ALVEG, keď je to ALWEG. Znehodnocuješ tým zostávajúce informácie z Tvojho príspevku. A s tými intelektuálmi, ako účastníkmi zbierky, by som narábal opatrne. Veľmi dobre si na celú akciu pamätám a viem, že kto mal trochu rozumu, dospel k poznaniu, že je to nereálne, vedel odhadnúť kam to smeruje a neprispel na to ani korunou.

     Príspevok je reakciou na "Juka"

     Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím