Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

10. október 2012

Dvoran: Lepšieho sme nenašli

Štefan Masaryk Koóš vo vedení nemocnice skončil. Nahradil ho bývalý šéf technických služieb Jozef Sobotovič.

Dvoran: Lepšieho sme nenašli

Bublina spľasla. Asi len tak možno opísať stav v Nemocnici s poliklinikou v Hlohovci, ktorá sa mala premeniť na špičkové zdravotnícke zariadenie. Teraz sa topí v dlhoch a z marazmu ju má vytiahnuť nový konateľ.

Procesy sa dajú nastaviť

Pred troma rokmi mesto previedlo väčšinový podiel nemocnice na súkromnú spoločnosť. Silný partner sľuboval nielen vyriešenie problémov, ale aj premenu upadajúceho provinčného zariadenia na moderný zdravotnícky komplex. Do vedenia sa bez výberového konania dostal Štefan Masaryk Koóš, ktorého dosadil vtedajší primátor Ján Dlhopolček. Koóš, prezentovaný ako ostrieľaný manažér, síce nepriniesol konkrétny recept na ozdravenie, ale prisľúbil: „Procesy sa dajú nastaviť tak, aby všetko fungovalo.“ Nefungovalo. Modernizácia sa zastavila po prvej etape, mesto na nemocnicu neustále dopláca a na dvere klopú veritelia.

Bol tam pán, ktorý mal rozhodnúť

To, čo mnohí tušili dávno, už verejne priznal aj primátor Peter Dvoran: „Situácia je veľmi zlá. Nasledujúce tri až štyri roky budeme musieť splácať dlhy, aby poliklinika žila a fungovala.“ Sklz sa prehĺbil najmä po vybudovaní diagnostického centra. Výkony sa totiž nedarilo s poisťovňami zazmluvniť. Dlhy neustále narastali. Poliklinika nezvládala platiť energie, komunálny odpad a poriadne hlbokú sekeru zaťala aj v sociálnej poisťovni. Okrem toho nevyšla ani dotácia na ďalšiu prestavbu. „Vtedy tam bol istý pán, ktorý mal rozhodnúť, že to dostaneme. Už tam nie je,“ uviedol primátor. Neúspešný projekt druhej etapy modernizácie vytiahol z mestskej kasy vyše 70 tisíc eur.

Lepšieho sme nenašli

Petrovi Dvoranovi a väčšinovému vlastníkovi sa znepáčili Koóšove spôsoby, a tak miesto štatutára, opäť bez výberového konania, obsadili bývalým šéfom technických služieb Jozefom Sobotovičom. Domnievajú sa, že práve on bude mať lepší vzťah s lekármi a dokáže docieliť vyrovnanie pohľadávok. „Momentálne sme nenašli lepšieho, kto by chcel pomôcť v tejto ťažkej situácii nemocnicu riadiť,“ vyjadril sa primátor.

Toto je zdvihnutý prst

Na pochybné fungovanie zariadenia už dlhodobo poukazoval aj Patrik Voltmann a Oliver Pestún. Posledne sa poslanci zaujímali, či nemocnici pre dlhodobú platobnú neschopnosť nehrozí konkurz. Tieto informácie Dvoran nepotvrdil. Milan Domaracký vytkol najmä slabú informovanosť  o skutočnom dianí v spoločnosti, kde je mesto minoritným vlastníkom. Výstup si vyžiadal aj ozrejmenie cudzieho slova „minoritný“, keďže Dvoran najprv jeho význam nepochopil. „Toto je zdvihnutý prst do budúcnosti, aby sa nám to nestalo aj v iných prípadoch,“ uzavrel vyjadrenie Domaracký.

Novozvolený konateľ Jozef Sobotovič tvrdí, že neprišiel do nemocnice robiť kariéru: „Celý život som pracoval vo vedúcich hospodárskych funkciách. Sem som neprišiel liečiť ľudí, ale ekonomiku.“ Štatutár už pristúpil k úsporným opatreniam. Liečebňa dlhodobo chorých (LDCH) sa sťahuje na polikliniku, čim sa ušetria výdavky za energie a na Podzámskej by sa mal zriadiť domov pre seniorov. 40-percentnú úsporu by mal priniesť aj prechod na nové tepelné médium. Nepopulárnym krokom, ktorý sa už začal napĺňať, je redukcia pracovných síl. „Pokiaľ nezvýšia výkony, musia odísť,“ hovorí konateľ. Sobotovič zrušil aj strážnu službu. Tú doteraz zabezpečovala firma Koóšovej manželky. Po novom je nemocnica elektronicky napojená na mestskú políciu.  

Od júla sa podarilo zazmluvniť rádiodiagnostiku i výkony v LDCH. Konateľ ubezpečuje, že dlhy sa neprehlbujú a úhrady už nemocnica platí z vlastných príjmov. „Žiadny konkurz ani bankrot nehrozí,“ tvrdí Sobotovič a dodáva, že veritelia sú postupne uspokojovaní na základe splátkových kalendárov.

Vidíme svetlo na konci tunela

Ospevovaná modernizácia, ku ktorej sa hrdo hlásil aj parlamentný poslanec Ivan Varga, sa tak pravdepodobne zastavila a ostane už iba rozprávkou na papieri. Teraz je prioritou vôbec udržať nemocnicu pri živote. „Nepoviem konkrétne čísla, lebo ide o súkromnú firmu. Nie je v dobrej kondícii, ale už vidíme svetlo na konci tunela,“ dodáva s nádejou Sobotovič.
Diskusia k článku (34)


Podobné témy
Jozef Hviezdarek neuniesol kritiku. Reagoval urážkami
Jozef Hviezdarek neuniesol kritiku. Reagoval urážkami
Dozorná rada tunajšej nemocnice je nefunkčná. Jej predsedu však poslanci neodvolali.

Nemocnica: Kabaret v priamom prenose
Nemocnica: Kabaret v priamom prenose
Zať konateľa nemocnice neudržal nervy na uzde. Verejne sa vyhrážal poslancovi, ktorý situáciu na poliklinike kritizoval.

Veriteľom nemocnice má byť i poslanec Varga
Veriteľom nemocnice má byť i poslanec Varga
Pôžičku Ivana Vargu neziskovému podniku potvrdil aj primátor. Znechutený poslanec opustil rokovanie zastupiteľstva.

Rozprávka skončila. Nemocnica spláca dlhy
Rozprávka skončila. Nemocnica spláca dlhy
Dlh spoločnosti dosiahol astronomické rozmery. Konateľ ju chce zachrániť úspornými opatreniami.

Horúcou témou zastupiteľstva je nemocnica
Horúcou témou zastupiteľstva je nemocnica
Nový konateľ zadlženej polikliniky oboznámi poslancov so stavom spoločnosti. Vystúpiť sa chystajú i aktivisti proti skládke.


Diskusia k článku (34 komentárov) »

34 komentárov


 1. gravatar

  Hovorí primátor Hlohovca na margo krachujúcej polikliniky: ...Okrem toho nevyšla ani dotácia na ďalšiu prestavbu. „Vtedy tam bol istý pán, ktorý mal rozhodnúť, že to dostaneme. Už tam nie je,“ uviedol primátor. Opakujem: „Vtedy tam bol istý pán, ktorý mal rozhodnúť, že to dostaneme." Toto je vari už aj na trestné oznámenie...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Drahí daňoví prispievatelia, snažte sa, zvýšte produktiviu práce a lepšie prispievajte mestu Hlohovec, predobraz Slovenka. Kasa je silno prázdna a ešte aj deravá. Hlohovčania, veď Váš rozum, politika, ekonomika a náboženstvo sa vyvíja v bare Hugo café! Tam máte tahúňov ekonomiky, tam sa delia kšefty, provízie, zákazky, funkcie .... a poslancom - figúrkam sa to iba predloží na schválenie. A že mestu nehrozí exekúcia? A o čom to švitoria vrabce, že by to do Hlohovca ešte nedošlo, alebo to iba nepochopili? A ozaj, keď malý úradník urobí finančný prešľap, tak sa mu to zosobní a čo sa robí, keď niekto urobí úmyselný finančný prešľap? (Vraj vtedy sa posunie o funkciu vyššie!) Ja verím, že sa zosobní takéto hospodárenie všetkým na vysokých funkciách: primátor, prednostaka, konateľ, ...... veď vedeli, čo podpisujú s kým podpisujú, akou formou. Podnikanie na vlastnú päsť nesie aj riziká, rýchly zisk - lepšie vidina bubliny za ktorú sa schovávali praskla. Alebo, že by sme im zasa dali za to odmeny?

   Príspevok je reakciou na "neverim"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Mňa by zaujímalo, či nemocnica dlží aj firme za stráženie a na šikovnosť konateľa doplatí aj rodinný rozpočet?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Dosadzovanie kamarátov a potom rodinné kšefty to je obraz Hlohovca.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Nový súdruh riaditeľ zabudol napísať, že všetko na Poliklinike (Poloklinike, ako vraví náš primátor...) sa robilo na pokyn súdruha poslanca Národnej rady, t.z. aj strážna služba bola dosadená na základe jeho rozhodnutia. Totiž na Poliklinike sa nič bez jeho vedomie narobilo a ani nerobí. Rovnako, ako v meste...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Tak,tak Fero vie o čom hovorí.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  v hlohovci je uz vsetko mkozne ideme dolu kopcom drzme si klobuky,dufam ze terajsi primator je prvy aj posledny raz primatorom.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Tento primátor je omyl. Je taký jednoduchší a veľa nechápe, ale za to jeho kamaráti si pochvaľujú.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  "Nie je v dobrej kondícii, ale už vidíme svetlo na konci tunela,“ dodáva s nádejou Sobotovič." To s tým tunelom trafil klinec po hlavičke.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  Len aby to svetielko nebol vlak!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Lepsieho sme nenasli. Zivotopis primatora:::D

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  o nekompetentnosti a jednoduchosti nasho primatora sa tu uz ani netreba velmi rozpisovat.a to je prave ten dovod,preco si ho do primatorskeho kresla dosadil sudruh poslanec nrsr.on je totiz ten,kto tu taha figurkami po sachovnici a primator je len jeden z pesiakov.a vsetky tahy robi tak,aby nedostal mat on,ale ked tak mesto.no a smutne je hlavne to,ze to vsetci vedia,ale nikto s tym nic nespravi.teda aspon zatial...lebo pride cas,ked dojde aj na tychto tzv. nedotknutelnych a nepomozu im ani ich vraj poctivo zarobene peniazky.a ten cas (defenestracie) sa neuprosne blizi!!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  "Milan Domaracký vytkol najmä slabú informovanosť o skutočnom dianí v spoločnosti, kde je mesto minoritným vlastníkom. Výstup si vyžiadal aj ozrejmenie cudzieho slova „minoritný“, keďže Dvoran najprv jeho význam NEPOCHOPIL."

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  Na budovu pri danovom mali zalusk uz davno - teraz to bude domov pre seniorov - takze super biznys, kedze poplatky za jednoho seniora v takomto ustave rastu do astronomiskych vysok. Pekne sa ten byvaly statny majetok prekotulal mocipanom Hlohovca. O jednoduchosti primatora nema vyznam pisat. A to si navrhol zvysenie platu:))) vraj za tu "NAROCNU" pracu ako sa o mesto stara. Myslim ze pride cas kedy aj Slovaci vyjdu do ulic - a tychto novodobych zlodejov poriesia.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  Veď na to tam prišiel nový konateľ. Bolo treba pre súdruha poslanca zabezpečiť nejaký biznis. Po tom, čo si schválili v parlamente dotácie súkromných domovov pre seniorov, tak je to skvelá možnosť, ako zarobiť a ešte sa tváriť, ako pomáha tomuto mestu. Česť práci!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 15. gravatar

  Ja nič,ja muzikant.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 16. gravatar

  Článok aj komentáre sú písane veľmi taktne, akoby by išlo o nejakú firmu fungujúcu vo vzduchoprázdne. Ale veď sú tam konkrétni ľudia a všetci Hlohovčania: http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=88258&SID=7&P=1 a http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=60836&SID=7&P=1 Väčšina lekárov v HC + zopár z okolia si ešte pred 10 rokmi založili súkromnú firmu, aby sa poistili pred pod. scenárom. http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=9887&SID=7&P=1 (zaniká dobrovoľne)

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 17. gravatar

  Všetko v Hlohovci mi pripadá ako zlý sen a všetci čakáme kedy sa už skončí.No nie a nie skončiť.Nebuduje sa,len zanikajú firmy,byty sa nestavajú len drahé na ktoré nikto nemá peniaze ,keď to pôjde takto ďalej,tak celé mesto bude vlastniť pár vyvolených.Alebo môžme byť radi,že sú tu inak by tu nevzniklo vôbec nič,len prázdne areály firiem v ktorých pracovali naši rodičia tu budú čakať na zázrak,ktorý sa nekoná.No milý Hlohovec,takýmto spôsobom si odsúdený na zánik,ty krásne mesto ruží.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Začni to riešiť! Buduj sociálne byty. Teba možno referendum občanov nezastaví vo výstavbe bytov. Potom ich prenajímaj lacno. Dnes si sa mala vyvetrať napr. na HP pochode, alebo sa zapojiť do akcie trojdňový dobrovoľnícky maratón známy ako 72 hodín a niečo v meste poupratovať. Napríklad pred domom pozametať, prehrabať piesok na detskom ihrisku. Zajtra je tretí deň tejto nielen celoštátnej ale celoeurópskej akcie.

   Príspevok je reakciou na "jana"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 18. gravatar

  Bývalý šéf technických služieb, Jozef Sobotovič tvrdí, že neprišiel do nemocnice robiť kariéru. Neprišiel liečiť ľudí ale ekonomiku. A viete akým spôsobom?!Takým že porušuje že porušuje zákony, nielen zdravotníkov ale aj zákonník práce. Sestričky v LDCH nedostávajú mzdu podľa zákonníka práce, pracujú v nepretržitej prevádzke a poskytujú komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť ťažko chorým a bezvládnym pacientom. Zastupujú sa počas dovoleniek, dlhodobých PN, v dôsledku čoho im vynikajú nadčasy, ktoré im zamestnávateľ nie je ochotný preplatiť. Aby toho nebolo málo, od septembra im zamestnávateľ začal vyplácať mzdu rozdelenú na dve časti: 70% platu a zvyšných 30% v nasledujúcom mesaci....Štátna rezerva uvoľnená na platy sa k nim ani nedostala!!! Prioritou je predsa " vyplatenie dlhov a exekúcií"!!! Takto sa lieči ekonomika!!! A vraj p.primátor Dvoran je zástancom toho, že zákon sa musí dodržiavať, ha-ha-ha Veď pod svetlom býva najväčšia tma.....

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Sašo, kde sú veľké peniaze, tam treba dať odborníkov ako je p. Sobotovič, alebo p. Kóoš ...., tí vyriešia tok veľkých peňazí (peniaze tečú vždy jedným smerom - Smerom?...) A malé peniaze pre sestričky a zamestnancov na LDCH? Také hlúposti ich nezaujímajú. Ale zabudli, že aj títo veľkí raz možno skončia na LDCH. Si predstavte Vážení páni, skúste sa aspoň raz pozrieť tak odzadku ako sa na LDCH robí ranná hygiena, ako sú títo ľudia odkázaní na podanie pohára vody. Myslíte, že Vás sa to netýka? Život je v tomto tvrdí, všetko sa nám raz vráti, väčšinou vtedy, keď to nečakáme. Tieto sestry si zaslúžia nielen zvýšenie mzdy ale aj ocenenie - ženy roka v Hlohovci!

   Príspevok je reakciou na "sašo"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 19. gravatar

  Dámy asi ste si pomýlili povolanie. Mali sme u vás hospitalizovaného rodinného príslušníka. Ošetrujúci internista po jeho príchode domov skonštatoval horší stav, s akým k vám išiel. Zápal plúc a preležaninu. Ľutujem, že sme to neriešili cez Úrad verejného zdravotníctva. Bolestivý dekubit sa mu dlho hojil. Je slobodná voľba povolania a dokonca aj pohybu po svete. Prečo neodidete? Zostáva sa spoľahnút zatiaľ na Božie mlyny a na nové vedenie. Verím, že dozor nad týmto zariadením zabezpečí, že budú zamestnávať iba odborne zdatný, empaticky, pracovitý a najmä neuvrieskaný personal.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím