Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

13. november 2012

Rozprávka skončila. Nemocnica spláca dlhy

Dlh spoločnosti dosiahol astronomické rozmery. Konateľ ju chce zachrániť úspornými opatreniami.

Rozprávka skončila. Nemocnica spláca dlhy

Minulý štvrtok bolo na rokovaní zastupiteľstva poriadne horúco. O búrlivú atmosféru sa postarala najmä správa o stave tunajšej nemocnice s poliklinikou. Nový konateľ predstavil kroky, ktoré by mali upadajúcu spoločnosť zachrániť. V materiáli však chýbalo to najdôležitejšie. Aktuálna výška dlhu. Na žiadosť väčšinového vlastníka konateľ i primátor odmietali údaj prezradiť. Pod tlakom nakoniec Peter Dvoran priznal fakt, ktorý prítomných šokoval. Terajší dlh nemocnice sa približuje k 2 miliónom eur!

Podľa konateľa Jozefa Sobotoviča by mali prevádzkové zmeny s ročnou úsporou 120-tisíc eur spoločnosť stabilizovať. Sobotovič si pochvaľuje, že po dlhom čase sa vedeniu podarilo zazmluvniť rádiodiagnostiku i ďalšie výkony v LDCH: „Zvýšenie vlastných výkonov predpokladáme o 150-tisíc eur ročne.“ Z peňazí od poisťovní chce uhrádzať podlžnosti. Na účty rozhodujúcich veriteľov poputuje mesačne 30-tisíc eur. V režime splátkových kalendárov by mala nemocnica fungovať nasledujúce štyri roky. Konateľ zároveň priznal, že model je nastavený iba na terajšie podmienky štátu a poisťovní.

Nenašiel som jediné číslo o stave spoločnosti

„Nenašiel som jediné číslo, ktoré by hovorilo o stave spoločnosti,“ vytkol Oliver Pestún. O výšku dlhu sa zaujímal i Miloslav Drgoň a Patrik Voltmann. Sobotovič však, s odvolaním sa na žiadosť väčšinového vlastníka a obchodné tajomstvo, neodpovedal. Konkrétny nechcel byť ani primátor, ktorý ako štatutár informáciou disponuje. Predseda dozornej rady si ani nepamätal, kedy jej členovia naposledy zasadali. „Je to už veľa mesiacov, ja si to nepíšem,“ uviedol Jozef Hviezdarek. „Som v nemom úžase. Dozorná rada to má ustrážiť a kontrolovať. Načo ste tam?!“ reagoval Pestún.    

Približuje sa k 2 miliónom dlhu

Dvoran nakoniec  priznal: „Čiastka sa približuje k 2 miliónom dlhu voči tretím subjektom.“ Tým ale záplava otázok a výhrad šulekovského zástupcu neskončila. Pestún vyjadril i nesúhlas s bezplatným poskytovaním bezpečnostnej služby. Po novom ju zabezpečuje mestská polícia. Predtým nemocnica platila strážnej službe 35-tisíc eur ročne. Podľa Sobotoviča je však kritika neopodstatnená, keďže ide aj o mestský majetok. Naopak, keď sa verejnosť zaujíma o stav hospodárenia, nepochodí. Vtedy vedenie argumentuje, že spoločnosť je výlučne v súkromných rukách a pravidlá hry určuje väčšinový vlastník. 

Zbytočne dramatizujete!

Ostatným členom zastupiteľstva sa Pestúnova iniciatíva nepáčila. „Zbytočne dramatizujete!“ vystúpil Ján Libant. Jozef Behul označil vyjadrenia mladšieho poslaneckého kolegu za výsluch a predstavenie. „Vďaka Bohu, že takéto zariadenie máme a že vlastníci dokážu zabezpečovať jeho chod,“ uviedol a vyzdvihol najmä diagnostické centrum. „Všetky zdravotnícke zariadenia majú problémy. Keby sme boli 100-percentný vlastník, tak už poliklinika neexistuje,“ dodal Behul. Elena Ďurišová, pôsobiaca dlhé roky v zdravotníctve, konateľa varovala, aby sa nespoliehal iba na zmluvy s poisťovňami a zabezpečil spoločnosti aj iné zdroje.

Očakávali zlepšenie. Situácia je opačná

Správa o nemocnici vyprovokovala i samotných obyvateľov vrátane Mira Kollára, ktorý od vzniku spoločnosti žiadne zásadné skvalitnenie zdravotníckych služieb nezaregistroval. Mnohým do značnej miery otvoril oči bývalý šéf nemocnice. „Po vstupe Klimati Logistic do spoločnosti všetci očakávali zlepšenie. Dnes je situácia úplne opačná,“ vyjadril sa Jozef Vrábel, ktorý pred nástupom Štefana Masaryka Koóša pôsobil vo vedení 11 rokov. Ako ďalej uviedol, diagnostické centrum, na ktoré získala spoločnosť dotáciu z eurofondov, vyrábalo celé dva roky iba dlh. Okrem neho v zariadení iné zlepšenia nepostrehol. Na margo vtedajšej dozornej rady uviedol, že aj keď nebola vzorová, aspoň sa jej členovia „vypytovali a otravovali“.   

Za Vráblovej éry sa z prevádzkových peňazí vymenili okná, podlaha i fasáda a dlh nenarástol. Podľa jeho vyjadrení, v čase keď odchádzal, predstavoval zhruba 105-tisíc eur. Súčasnému astronomickému zadlženiu nemocnice preto odmieta niekdajší šéf uveriť. „Ja nepopieram, možno niečo fungovalo. Ale pochybujem, že fungovalo niečo v prospech občana,“ dodal.  
Diskusia k článku (26)


Podobné témy
Jozef Hviezdarek neuniesol kritiku. Reagoval urážkami
Jozef Hviezdarek neuniesol kritiku. Reagoval urážkami
Dozorná rada tunajšej nemocnice je nefunkčná. Jej predsedu však poslanci neodvolali.

Nemocnica: Kabaret v priamom prenose
Nemocnica: Kabaret v priamom prenose
Zať konateľa nemocnice neudržal nervy na uzde. Verejne sa vyhrážal poslancovi, ktorý situáciu na poliklinike kritizoval.

Veriteľom nemocnice má byť i poslanec Varga
Veriteľom nemocnice má byť i poslanec Varga
Pôžičku Ivana Vargu neziskovému podniku potvrdil aj primátor. Znechutený poslanec opustil rokovanie zastupiteľstva.

Horúcou témou zastupiteľstva je nemocnica
Horúcou témou zastupiteľstva je nemocnica
Nový konateľ zadlženej polikliniky oboznámi poslancov so stavom spoločnosti. Vystúpiť sa chystajú i aktivisti proti skládke.

Dvoran: Lepšieho sme nenašli
Dvoran: Lepšieho sme nenašli
Štefan Masaryk Koóš vo vedení nemocnice skončil. Nahradil ho bývalý šéf technických služieb Jozef Sobotovič.


Diskusia k článku (26 komentárov) »

26 komentárov


 1. gravatar

  V januári 2012 štatutárny zástupca Vodárenské a technické služby, s.r.o. pán JUDR Sobotovič podpísal s dodávateľom ACER - Behúlová Daniela, Podzámska 35, HC a s dodávateľom Martina Kováčová - CAREX Vinohradská 1361 HC zmluvu o poskytovaných službách spojených s údržbou verejnej zelene. Mohli by ste verejne poskytnúť informácie, o akú zmluvu išlo, čo sa malo čistiť, ktoré služby boli mestu poskytnuté za jednotlivé mesiace, aký bol sadzobník a koľko mesto zaplatilo za jednotlivé služby, konkrétne. Poprosila by som vedúceho životného prostredia pána Husára, aby zabezpečil odvoz konárov z miesta kontajnerov na ul. Kpt. Nálepku oproti Jednoty. Sú tam už 3 mesiace. Zároveň by som vás poprosila, keby ste zabezpečil vyčistenie priestoru pod schodami na most, okolie pozdĺž hrádze, keď už máme obdivovať krásy mesta pri nákupe do obchodného centra TESCO. Ja osobne som skvalitnenie služieb diagnostického centra tiež nezaregistrovala, len vidím, že chorí občania behajú splašení, ustráchaní po celom meste. To je realita zdravotníckych služieb mesta HC. Hlavná vec, že sme spoplatnili parkovné. Nedokázali sme zabezpečiť ani zdravotnú pohotovosť pre deti. Mestský majetok je majetok všetkých občanov mesta HC, občania majú právo vedieť ako sa s jeho majetkom nakladá a nakladalo, kto je zodpovedný za daný stav, aká je výška dlhoby, kto ju zaplatí... To nie je súkromný majetok ani primátora, ani konateľa a musí odpovedať aj na nie príjemné otázky občanov mesta HC, čo sa robí s majetkom občanov... , preto to všetko v tomto meste tak roky stagnuje.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Admin, prosím, mohli by ste pre občanov mesta HC, zverejniť reakciu Mudr. Havliša na odpoveď MsÚ, ktorú mu poslal na jeho dotaz? Prosím, ale nezostrihanú, úplnu. To je demokracia, za ktorú občania v 89 roku vyšli do ulíc a nie zostrihovanie ich prejavov, zosmiešňovanie občanov...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Tak tu máme zopár zaujímavých čísel o tej našej slávnej Nemocnici s „poloklinikou“ s.r.o. Strata k 1. 1. 2009 bola 111 157 eur, za rok 2009 pribudla strata vo výške 28 672 eur a za rok 2010 ďalšia strata vo výške 169 257 eur. Zaujímavejšie je to však so záväzkami: ak k 31. 12. 2009 boli vo výške 559 212 eur, o rok neskôr k 31. 12. 2010 už boli vo výške 2 627 105 eur (diagnostické centrum?). Uhradenie takýchto záväzkov sa dá pri ročných celkových príjmoch na úrovni 889 960 eur (2010) hravo zvládnuť, však? Pravda, ak neprišli zaujímavé dotácie na diagnostické centrum (v roku 2010 to bolo 355 221 eur od Ministerstva zdravotníctva na modernizáciu prístavby „polokliniky“). Bolo by naozaj veľmi zaujímavé pozrieť sa, čo sa dialo v „poloklinike“ v rokoch 2011 a 2012, čo tam pritieklo, čo odtieklo a kam... Lebo ak malo byť diagnostické centrum zaplatené z eurofondov, tak skrátka za dva roky pri bežných výdavkoch na úrovni cca 1 mil. eur a príjmoch na úrovni cca 900-tis eur v bežnom roku (stav pred postavením diagnostického centra) sa strata 2 milióny eur nedá vyrobiť ani náhodou. Vážení členovia Dozornej komisie (o primátorovi je zbytočné hovoriť, ten na to nemá ani záujem, ani výbavu, ani odvahu – a nehovorme len o tom súčasnom, netreba zabudnúť ani na predchádzajúceho, ktorý sa pod to všetko tiež podpísal) by láskavo mohli zdvihnúť svoje úctivé zadky a správať sa podľa zakladateľskej listiny, ktorá im ukladá: - Dohliadať na činnosť konateľa. - Nahliadať do obchodných a účtovných kníh a iných dokladov a kontrolovať tam obsiahnuté údaje. - Preskúmavať riadnu, mimoriadnu, konsolidovanú, prípadne predbežnú účtovnú závierku a návrh na rozdelenie zisku alebo úhradu strát a predkladá svoje vyjadrenie valnému zhromaždeniu. - Podávať správy valnému zhromaždeniu raz ročne o výsledkoch svojej činnosti. Už aj preto, že mesto Hlohovec tam v rokoch 2009 – 2012 poslalo cez kapitálové transfery a takzvané „návratné“ pôžičky spolu viac ako pol milióna NAŠICH eur. Ak ešte raz primátor povie, že „väčšinový akcionár si to neželá“, myslím, že niekto už naozaj podá trestné oznámenie za nehospodárne nakladanie s verejnými prostriedkami. O kontrole na použitie dotácií z verejných zdrojov ani nehovorím... Otázka na záver: máte pocit, že by nám „poloklinika“ za tie prešustrované státisíce našich eur poskytovala lepšie služby?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Netreba žiadne poisťovne,každý občan by si mal na svoj účet šetriť peniaze,aj tak sú to všetko neštátne zariadenia,každý lekár uvíta hotovosť.Zaplatíme si v lekárni za lieky,nakoľko veľa ľudí nemá čas čakať u lekára.Mne sa stala konkrétna situácia,úraz, potrebovala som proti tetanu injekciu v lekárni ju nemali,na pohotovosti taktiež nie.Z akých dôvodov si platím zdravotné poistenie?Ako podnikateľka ešte aj zbytočné socialne?Lekári sú neštátne zdravotné zariadenia,koľko näm ich odišlo z polikliniky za lepšími finančnýmipodmienkami?Zamyslíme sa nad tým koľko tam je lekárov,či táto inštitúcia má zmysel,

   Príspevok je reakciou na "Amatér"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Tak ešte trošku googlovania: celková cena zákazky "Modernizácia prístavby polikliniky Nemocnice s poliklinikou Hlohovec" (Operačný program Zdravotníctvo, ktorého vyhlasovateľom je Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky).bola 1 756 898,37 eur bez DPH (cca 2,1 milióna eur s DPH), tender vyhrala firma Rekosta z Piešťan (vybrala ju komisia v zložení Marta Hesková, Eva Uhráková, PhDr. Peter Hložný, MPH.- naozaj mimoriadne kompetentná komisia, až na posledného pána z košickej firmy, ktorá celý tender realizovala). Firma Rekosta má webstránku naozaj hodnú megafirmy s dvojmiliónovými zákazkami, aha: www.rekosta.sk. A vzhľadom na predmet podnikania má asi nulovú skúsenosť s dodávkami zdravotníckej techniky, ktoré boli súčasťou tendra aj ceny. Preto opakujem otázku - ak boli tieto 2,1 milióna na "modernizáciu" kryté z fondov, kde vznikla za necelé dva roky strata 2 milióny eur???!!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Košická stopa?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  A googlime ďalej: Ministerstvo zdravotníctva schválilo Nemocnici s "poloklinikou" Hlohovec dotáciu na modernizáciu príszavby polikliniky 1 999 887,21 eur. http://opz.health-sf.sk/zoznam-prijimatelov-podporenych-projektov/zoznam-prijimatelov-nfp-vyzva-opz-20092101

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Veď to je sen každého kšeftára s eurofondami. Získať spoločnosť, ktorej valná hromada nevie ani vysloviť jej názov a dozorná rada, ktorej predseda ani nevie, kedy sa naposledy zišla.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  Skúsim sa tak laicky na to pozrieť a poprosím vás, keby mi to niekto vysvetlil, ak sa mýlim. Hlohovecká nemocnica nie je štátna, a tak v prípade hrozby krachu nemôže počítať s oddlžením. Neštekne po nej ani pes. Mesto predalo 51% súkromnej firme, aby ju postavila na nohy. Po čase sa prišlo na to, že nemocnica je ešte v oveľa horšom stave ako predtým, keď sa akože ozdravovala. Keď sa poslanec pýta na dlh, tak mu ho primátor odmietne povedať, lebo že si to tá ozdravná firma neželá. Ten istý poslanec, od ktorého si pred časom pýtal primátor povolenie na predaj. To kde sme už? Primátor potrebuje poslanca iba na chvíľu, a potom je na obtiaž, keď chce niečo vedieť? A pýtam sa ďalej. Stále sa spomína, že nemocnica má dlhy. Tie ale nevznikli samé od seba a niekto ich musel svojimi rozhodnutiami vyrobiť. Kto bude niesť zodpovednosť? Svetová kríza? To akože nik nenesie zodpovednosť za to, že privedie predtým mestskú firmu na bubon? A začo potom berie primátor svoj plat? Na čo je tam dozorná rada? Na čo sú tu poslanci, ktorí sa doteraz nepýtali, čo sa v nemocnici deje? Myslíte si, že firma KLIMATI LOGISTIC má existenčný problém? Alebo má existenčný problém Varga? Prečo ho má nemocnica? Kto vyberal firmu, ktorej sa predal podiel a prečo tá firma do toho išla, keď to bolo také zlé? A ešte nakoniec. Koľko firma KLIMATI LOGISTIC investovala do nemocnice a koľko mesto? Keď neexistuje nik, kto by zobral týchto ľudí na zodpovednosť, chcem to urobiť ja. Chcem vedieť, koho mám na ulici opľuť, keď sa bude majetok nemocnice rozpredávať. Okresné mesto a nemá detskú ani zubnú pohotovosť. Každý deň trčíme v kolónach, ale hlavne, že je na odmeny, na stromček, webstránky, štúdie, koncepcie, generely a nové logo. Neviem, ako sa dá nakresliť idiot, ale ten by mal symbolizovať toto mesto, pretože bez hanby robíte z ľudí idiotov.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   ... presne tak, je načase, aby to tu začalo fungovať ako má. Treba ľudí trochu prebrať z toho dlhoročného spánku a pasivity. Netreba sa báť povedať otvorene svoj názor a nemať žiadny rešpekt a obavy. Treba týchto politických dinosaurov vymeniť ...

   Príspevok je reakciou na "Nespokojný"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  Voľby primátora v Hlohovci: http://www.toonpool.com/cartoons/idiot%20wanted_96726

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Rozpravky zo zastupitelstva, 29. 11. 2009: "V tomto bode bolo tiež schválené vysporiadanie kúpnej ceny za odpredaj budovy - prístavby prvej pomoci NsP, s.r.o., Hlohovec. Štyridsaťdeväť percentný podiel mesta na kúpnej cene vo výške 102 tisíc 900 eur. Nemocnica s poliklinikou uhradí mestu najneskôr do dvoch rokov od podpísania kúpnej zmluvy, po úhrade dlhu voči KLIMATI LOGISTIC, spol. s.r.o., vo výške 107 100 €." Uhradila NsP nieco niekedy mestu?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  A dalsie rozpravky zo zastupitelstva 29. 11. 2009: "Schváleným materiálom bolo odpísanie pohľadávok z účtovnej evidencie Mesta Hlohovec, v celkovej výške dlžníkovi Nemocnica s poliklinikou, s.r.o. Hlohovec. Nemocnica s poliklinikou v roku 2008 uhradila nájomné za prenájom priestorov a prenájom pozemkov za 1. štvrťrok 2008. Nájomné za 4. štvrťrok 2008 mesto riešilo neposkytnutím bežného transferu na údržbu majetku a prevádzkové výdavky a vzájomným zápočtom pohľadávok. Preto sa v účtovnej evidencii mesta evidovali pohľadávky na nájomnom za dva štvrťroky, ktoré navrhujeme týmto odpustiť a odpísať z účtovnej evidencie mesta Hlohovec. " A tak dalej, a tak podobne.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  Já som na mestskom zastupiteľstve len upozorňoval aktivistov,že po mojich skúsenostiach a po rozhovore s p.kontrolórom mesta a s p.Husárom,aby od mesta pomoc nečakali,nech nedúfajú,že mesto začne situáciu promptne riešiť.,pretože na to už mali funkcionári mesta dosť času,no oni spia..Odpíšu im,ako treba do jedného mesiaca od podania sťažnosti, event.žiadosti,,ale nič konkrétneho,,iba kopu zbytočných fráz.Vyslovil som názor,že občan takýmto spôsobom ich asi iba obťažuje a zaťažuje / v duchu si na neho ponadávajú / Bolo by však dobre vedieť,kto stál za predajom skládky / podľa mňa malo v skládke akcie asi aj mesto/ a kto stojí za súčasným majiteľom skládky / hoci i v pozadí/. Reagujúcim občanom chcem odkázať,aby sa nezúčastňovali iba debát na Hlohovecku a komentovali známe možno aj trestné činy,ale aby sa prišli vyjadriť na zasadanie MZ kedy vždy o 13 hodine je vyhradený priestor pre občanov.Prestane sa báť,bude nás čím ďalej tým viac,nehanbite sa vystúpiť,nie všetci sme rečníci a oblbovači,ide o to,čo poviete.MZ a zamestnanci MÚ asi zabudli,že sú tu pre nás,nie my pre nich. , ,

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  Viete koľko je v Hlohovci bielych koní ?Na drezúru v manéži by sa naraz nezmestili. Ktorý sa vzprieči,event.znepáči,má na krku kontrolóra.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 14. gravatar

  ...a co ste cakali, teraz kedze je nemocnica v "hlbokej strate" sa odpreda aj 49%-ny podiel, predpokladam, ze za symbolicke 1 euro a este len to sa budete pozerat to skvalitnenie sluzieb!!! Spoplatnene parkovanie bude oproti tomu len veeeeeeeeelmi slaby odvar!!!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 15. gravatar

  Veľavážený poslanec s. Behúl. Na poliklinike sídli 70 perc. lekárov. S s.r.o. nemajú nič spoločné, sú iba v podnajme a platia pomerne vysoké najomné. 90 perc. zdravotnej starostlivosti poskytujú lekári, diagnostické centrum robilo iba rtg snímky. Tie snímky, ktoré boli aj pred jeho vybudovaním, navyše aj s odd. FRO a laboratoriami. ..´Dakujete Bohu a rodnej strane za to, že dokazali zabezpečiť chod centra. Poďakujte sa občanom Hlohovca, pretože na prevádzku prispeli cca 100 eur, vratane novorodencov. HLOHOVEC Má určite najdrahšie rtg snímky v EU. Výrok, že ak by mesto bolo 100 perc. vlastníkom, tak by poliklinika už nebola,je kolosálna hluposť. Takato hrozba je reálna iba vtedy, ak v MsZ budere naďalej sedieť. Zazlievate kolegovi poslancovi to, že si plní na rozdiel od vás svoj poslanecký sľub. Tým podporujete okrádanie občanov mesta. Prijmite úprimnú radu: ak chcete urobiť pre Hlohovec naozaj niečo pozitívna, vzdajte sa poslaneckého mandátu.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 16. gravatar

  Príspevok je reakciou na klamstvá a bludy , vyslovené na verejnom zasadnutí.Nenašiel som tam ani slovíčko o privatizácii.Zmysluplná by bola možno reakcia ku obsahu.V opačnom prípade by som doporučoval vždy aktuálne: pre niekoho je mlčať zlato.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím