Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

30. december 2012

Veriteľom nemocnice má byť i poslanec Varga

Pôžičku Ivana Vargu neziskovému podniku potvrdil aj primátor. Znechutený poslanec opustil rokovanie zastupiteľstva.

Veriteľom nemocnice má byť i poslanec Varga

Na začiatku decembrového zasadnutia poslancov sa Peter Dvoran posťažoval na útoky a nekonštruktívnu kritiku voči tunajšej nemocnici. Silným slovám nechýbala obhajoba verejného blaha ani nutná dávka emócií. Primátor tak reagoval na nepokoj spôsobený verejne pretriasaným sporom Bobák vs. Varga. Želiezkom v ohni sa stala nielen športová hala ale i spomínaná poliklinika.

Po tom ako Maynet prišiel o nájomnú zmluvu na športovisko, šéf spoločnosti jasne poukázal, že za výpoveďou stojí Ivan Varga. Okrem toho sa Marián Bobák zmienil aj o finančnej zaangažovanosti poslanca Národnej rady SR v miestnej nemocnici. Hlohovčanov iba nedávno šokovala správa o jej takmer 2-miliónovom dlhu. Dnes poliklinika prežíva iba vďaka splátkovým kalendárom.

Boľavú tému otvoril člen dozornej rady nemocnice Miroslav Bobák. Poslanec vychádzal z oficiálnych dokumentov spoločnosti, ktoré mu poskytol šéf polikliniky Jozef Sobotovič. Okrem toho navštívil i samotné zariadenie, kde komunikoval priamo s lekármi. Zistenia ho nemilo prekvapili. Zhruba desať ambulancií v nemocnici zíva prázdnotou, čo sú pre mesto nemalé straty. A ružové nie sú ani vyhliadky do budúcna. Podľa Bobáka sa polikliniku chystajú opustiť ďalší lekári.

Aj pán Varga tam dával pôžičky

Nasledujúci priebeh zasadnutia prítomným doslova vyrazil dych. Dialóg medzi poslancom a primátorom čoraz viac gradoval a Dvoran sa očividne dostával do úzkych. Pri otázke, kto schvaľoval pôžičky pre nemocnicu sa asi štvrť minúty nezmohol na slovo. Ukázalo sa, že zariadeniu nepomáhalo iba mesto a väčšinový vlastník. „Áno, viem o tom, že aj pán Varga tam dával pôžičky,“ potvrdil primátor.

Dopredu jasné, že to nebude možné splatiť!

Ako uviedol Bobák, takmer všetky sú už po dobe splatnosti a boli nastavené na rok, maximálne rok a pol. „Nemocnica nie je ziskový podnik. To znamená, že už dopredu bolo jasné, že to nebude možné splatiť!“ ozrejmil poslanec a navrhol vykonať v poliklinike nezávislý audit za účasti dozornej rady. Dvoran nechcel o veci rozhodnúť s odvolaním sa na majoritného vlastníka. Zástancovia zas argumentovali potrebou kontroly verejného majetku. Poslanci nakoniec poverili primátora, aby audit s druhým spoločníkom prerokoval.

Chce sa mi vracať!

Nové skutočnosti zasiahli aj Olivera Pestúna. „To je nonsens! Pán Varga si týmto zabezpečil, aby mu financie z mestského rozpočtu tiekli do vlastnej kasy aj po ďalšie roky, keď vy tu už nebudete,“ obrátil sa na Dvorana a znechutene dodal, že si ho vážil. „Chce sa mi vracať,“ neskrýval odpor šulekovský zástupca, zdvihol sa a odišiel z rokovacej sály. Primátor však jeho gesto nepochopil. Naopak, Dvoran ukončil zasadnutie v radostnom duchu a so širokým úsmevom rozdal poslancom čokoládové zvončeky.

Miroslav Bobák: Poliklinika nám nefunguje, tak ako fungovala. Chcem sa vás opýtať, koľkokrát sa konalo valné zhromaždenie odkedy ste primátorom?
Peter Dvoran: Minimálne štyri, päťkrát...
M.B.: Čiže máte informácie o všetkých pôžičkách, ktoré sú tam?
P.D.: Informujú ma priebežne. 
M.B.: Kto schvaľoval tieto pôžičky?
Nasledovalo takmer štvrťminútové ticho.
P.D.: Tie pôžičky, ktoré tam má mesto, sme schvaľovali my. Tie, ktoré tam dával druhý konateľ, tak schvaľoval on.
M.B: Čiže myslíte pôžičky Klimati?
P.D.: Áno.
M.B:  A tie ďalšie pôžičky schvaľoval kto? No, lebo tam nie sú iba pôžičky Klimati a nie sú tam iba pôžičky mesta.
P.D.: Áno, sú tam pôžičky. Ja som na začiatku povedal, že niekto inklinuje k športu a dáva do športu peniaze. A niekto inklinuje k zdravotníctvu a dáva peniaze do zdravotníctva.
M.B.: Ja sa iba pýtam...
P.D.: Áno, viem o tom, že aj pán Varga tam dával pôžičky.
M.B.: Ďakujem. A viete aká je to suma?
P.D.: Teraz neviem presne, nechcem povedať číslo nejaké...
M.B.: A viete, že takmer všetky tie pôžičky, teda ich drvivá časť, a nie sú tam len pôžičky, sú tam i odkúpené pohľadávky, sú už po splatnosti? Všetky pôžičky boli nastavené na rok, rok a pol. Nemocnica s poliklinikou nie je ziskový podnik. To znamená, že už dopredu bolo jasné, že to nebude možné splatiť!
P.D.: Pôžičky, ktoré sú tam, dobrovoľne uzavrel pán Varga s konateľom. Som presvedčený, že na základe zákona, aký je. A teda, keď sa postupne z týchto dlhov dostaneme, na základe pripoistenia a poisťovňami, prvé sa musia vrátiť pohľadávky plynárňam, elektrárňam...
M.B.: Mám podobný prehľad, videl som aj záväzky NsP. Mám podrobný prehľad o pôžičkových zmluvách vďaka pánu Sobotovičovi a chcem dať návrh na hlasovanie, aby sme okamžite zaujali k tomuto stanovisko a začali konať. Dávam návrh na vykonanie okamžitého auditu nezávislou spoločnosťou za prítomnosti dozornej rady.
P.D.: Samozrejme, proti tomu nemám nič. Ale musím to prejednať s druhým konateľom Klimati, lebo inak to nejde. Nie som si vedomý, či to môžem dať i za účasti. Audit objednáme. Neviem dať teraz súhlasné stanovisko, aby som ozaj nepovedal niečo, čo nemôžem, alebo, čo by neplatilo.
Oliver Pestún (primátorovi): ...pán Bobák má právo dať o tom hlasovať... Skutočne som v nemom úžase, ako sa tak na vás pozerám. To je nonsens! Vy tu na začiatku emocionálne vystúpite so všeobecnými frázami a začnete obviňovať poslancov, ako sa vyjadrujú do médií, ako si vy neželáte, aby takýmto spôsobom reagovali. Že ste rád, že naši občania môžu byť ošetrení na poliklinike a máme tu tú službu dostupnú. Potom sa na konci zastupiteľstva dozvieme, že pán Varga, ako spasiteľ zdravotníctva v Hlohovci dá nejakú pôžičku, o ktorej habkáte, viete o nej, ale neviete, kto ju uzavrel, potom, uzavrel ju konateľ, s ročnou splatnosťou. Tak to je absolútne jasné. Pán Varga si týmto zabezpečil, aby mu financie z mestského rozpočtu tiekli do vlastnej kasy aj po ďalšie roky, keď vy tu už nebudete. Robiť audit už ani nemusíme, lebo tu už všetko bolo povedané, čo sa tam udialo a uvarilo. Som si vás vážil, ale toto je silná káva!
Oliver Pestún (mimo mikrofón): Chce sa mi vracať...
Peter Dvoran (reaguje na Pestúnov náhly odchod  z rokovania): Keď odchádzam sa ospravedlním, prečo odchádzam.
Oliver Pestún: Dovidenia.
Michal Hauliš (z publika): Hnusí sa mu to!
P.D.: Musí?
Michal Hauliš: Hnusí sa mu to. Tak ako druhým!
Viera Bardiovská (z publika): Je sklamaný zo všetkých, aj z teba!
P.D.: Potom nemusí chodiť na zastupiteľstvo, keď sa mu to hnusí.
Viera Bardiovská: KDH by malo byť vzorom!
P.D.: Tak ako ty si Vierka i my sme... Podám zastupiteľstvu písomnú správu o tom, ako som jednal s väčšinovým akcionárom a čo sme dohodli.
Zvukový záznam z rokovania MsZ
Galéria k článku
Diskusia k článku (35)


Podobné témy
Jozef Hviezdarek neuniesol kritiku. Reagoval urážkami
Jozef Hviezdarek neuniesol kritiku. Reagoval urážkami
Dozorná rada tunajšej nemocnice je nefunkčná. Jej predsedu však poslanci neodvolali.

Nemocnica: Kabaret v priamom prenose
Nemocnica: Kabaret v priamom prenose
Zať konateľa nemocnice neudržal nervy na uzde. Verejne sa vyhrážal poslancovi, ktorý situáciu na poliklinike kritizoval.

Rozprávka skončila. Nemocnica spláca dlhy
Rozprávka skončila. Nemocnica spláca dlhy
Dlh spoločnosti dosiahol astronomické rozmery. Konateľ ju chce zachrániť úspornými opatreniami.

Horúcou témou zastupiteľstva je nemocnica
Horúcou témou zastupiteľstva je nemocnica
Nový konateľ zadlženej polikliniky oboznámi poslancov so stavom spoločnosti. Vystúpiť sa chystajú i aktivisti proti skládke.

Dvoran: Lepšieho sme nenašli
Dvoran: Lepšieho sme nenašli
Štefan Masaryk Koóš vo vedení nemocnice skončil. Nahradil ho bývalý šéf technických služieb Jozef Sobotovič.


Diskusia k článku (35 komentárov) »

35 komentárov


 1. gravatar

  Pan primator,ak mate aspon kusok chrbtovej kosti,odstupte!!!Okamzite!!!A ak chcete spravit nieco pre toto mesto,podajte vy sam trestne oznamenie na vsetkych,ktori sa na tomto trestnom cine rozkradnutia verejneho majetku podielali a to ci uz priamo,alebo nepriamo.O dalsich trestnych cinoch ani radsej nehovorim...Hnus,hnoj a same hovna!!!Toto uz presiahlo vsetky medze.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Toto ma dostalo: "niekto inklinuje k športu a dáva do športu peniaze. A niekto inklinuje k zdravotníctvu a dáva peniaze do zdravotníctva" To Ivan má zdravotníctvo ako koníček? Možno že som blbý, ale až takto nie. Dvoran by mohol aspoň trochu porozmýšľať, kým zopakuje niečo, čo mu nadiktujú. Ale vlastne on ani nemôže porozmýšľať, keď to nevie ani zopakovať: "inkliminuje"

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Toto je zial politika...ako na mestskej tak aj na urovni tohto statu...vsetko prehnite a skorumpovane...a ruka ruku myje...hnoj a zas len hnoj! A to uz je co ked aj taky solidny pan ako byval PD sa necha do toho vtiahnut...:-(

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  Už je na vracanie aj mne. To je tak priehľadné čo sa tu deje a všetci sa na to prizerajú? Primátor nevie povedať súvislú vetu. Stále rozmýšľal, aby len niečo zlé nepovedal. To čo má byť??? Na čo tam je takýto človek? ľudia, veď sa spamätajte a odvolajme ho referendom, kým tu ešte niečo zostalo. Spolu s ním treba poslať do riti polovicu zastupiteľstva, lebo tí mu iba nahrávajú. O dva roky tu už nebude nič, lebo to tu všetko zadlžia a budeme to splácať 50 rokov ako v Košiciach po Schusterovi. Veď už konečne otvorte oči a prídite na zastupiteľstvo, keď už nič iné aspoň ich vypískať!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Tu už nepomôžu slová rozhorčenia,Treba konať.Gorila nič nevyriešila,lebo zločinci ju postupne zaviezli do závozu a organizátori boli veľmi jemní.Tu treba revolúciu,s lik - vidáciou zločincov,pretože oni si ani neuvedomujú že konajú zlo.Dokonca sú urazení, keď im ich zločiny niekto vytkne.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Presne tak. Nikto nie je potrestaný a nikdy sa neurčili hranice, kam až môže politický zločin zájsť. Bezbreho sa vykrádajú verejné peniaze a všetci sa na to prizeráme. Zákazky kamarátom, nezmyselné webstránky za milióny, rekonštrukcie ničoho a potom vyškerení riťolezci, ktorým sa nič nestane. Chcelo by to konečne niekomu natrhnúť úsmev a skončilo by to. Všetci vedia kto riadi Hlohovec, tak ako je možné, že mu to stále prechádza? Či je tu už toľko príživníčkov okolo, že sa nenájdu ľudia, čo by ich zastavili? Nechce sa mi veriť...

   Príspevok je reakciou na "Deti vlasti"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Tak prvy novocny:Zmiznite z Hlohovca vy svine zlodejske,pokial vas ludia nezacnu upalovat na namesti!!!Ano vy,presne vy!!!Menovat nie je potrebne.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  Dúfam, že na ďalšom zastupiteľstve budú vypovedať tí najhlavnejší a to Dlhopolček, Koóš a Varga. Prečo sa ich doteraz nikto nič nepýtal?

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar

  P.Kooš,nemlčte,prehovorte.Ste ešte mladý,veríme,že môžete mať.strach,no skúste to. Vieme,že mal by ste čo povedať,napr.ako ste bol sekírovaný jedným poslancom z NR, keď ste toho už mal dosť a ste odmietol robiť poslancovi nemá papuľa / za všetky funk. obdobia sa v NR neprejavil/ poskoka,poslal Vás k vode a všetka špina zostáva na Vás. Zato jeho špekulačné aktivity v Hlohovci sú známe aj jeho prepojenia na tzv hlohoveckých podnikateľov,nielen ničiteľa reštaur.zariadení -K.,kapustára a ďalších. Zoznam bude čo nevidieť uverejnený,aj využívanie a zneužívania EF.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  Verím,že sa nájdu odvážlivci - viď p.Bobák / hoci môže mať z toho nepríjemnosti/. No keď sa bude každý báť,zostane z Hlohovca smradľavá diera mafiánov,tunelárov nášho mestského rozpočtu / vid´ rôzne zákazky mesta,potom projekty už zaplatené uložené do šuflíkov , hádam na každom oddelení MÚ/,vypalovanie podnikov,zapalo - vanie áut,nespočitatelné množstvo zariadení s hazardnými hracími automatmi,skupo - vanie pozemkov za účelom kšeftovania atdˇ.A zodpovední za daný stav sa tvária ako já nič.já muzikant a ešte si ma dovoľujú napádať a ohovárať - viď niekým napísaný zastrašujúci predslov na začiatku zasadania MZ 13.12.ktorý rozhorčene prečítal /aj s brbtami /primátor.A kedˇsa opäť niekto nebál a spomenul zlodejinu ohľadne NsP primátor s úžasom onemel.Možno sa začal / a oprávnene / aj báť,lebo má slamu za ušami,za tetno bordel je osobne zodpovedný.Len neviem prečo sedí na stolci pimátora a nie už v Leopoldove.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Nie je to len otazka odvahy, ale aj kompetentnosti. Pricetni odvazlivci sa najdu. Coskoro.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 11. gravatar

  Ako to tak sledujem tak pan Varga si robi len to co mu pani poslanci dovolia. A oni mu to vlatne aj dovoluju. Ved to robi on.... Oni za nic nemozu. Cest vynimke par poslancov. Skutocnost je taka ze tu chyba zodpovednost a potrestanie tejto "zodpovednosti" za komancov by nastupila ekonomicka kriminalka a pozatvarala by ich. To tu chyba v celom systeme po revolucii. Plat sa berie za zodpovednost ale nik nie je zodpovedni. To tu moze byt x revoluci.Asi nam to vsetkym vyhovuje ale dokedy? Co vase deti... Vnuci ??? Co si ovas pomyslia. Ved sa budu za vas hanbit! Alebo to uz vo vas niet ani stipka hanby? Podla mna by mali odstupit aj poniektori poslanci ked Dvoranovi dovolia to co mu dovoluju. Aj tak je to len babka ktoru ovlada Varga. Preto sa nevie vyjadrit.. Caka napokyny

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 12. gravatar

  To skutočne nikoho nezaujíma, ako z policajta Mariana Bobáka vznikol bohatý podnikateľ? "Podnikateľ", ktorého poznajú vo všetkých eroťákoch na západnom slovensku? Odkiaľ na to vzal? Celý HC vie, ako vznikli "podnikatelia" ako Bobák, Foglton a pod.... DPH!!! To fakt podvody s DPH nikomu v HC nevadia? Nikomu nevadí, že najprv si Kooša do nemocnice dosadil Bobák, ktorý s ním mal aj firmu? Teraz narieka, lebo Kooš mu prebehol k Vargovi. Jeden zlodej väčší od druhého...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Ak máš na to dôkazy, tak ich posun polícii, inak je to iba ohováranie. Ako sa písalo v Plus 7 dní, tak Bobák na Vargu podal tresné oznámenie. To isté možeš spraviť ty, alebo to povedz Vargovi, určite je blízko teba... Asi nepoznáš Vargu, keď hovoríš, že si tam dosadil niekoho Bobák. A skús si pozrieť ORSR, kde zistíš, že Kooš a Bobák mali spoločnú firmu asi 1/2 roka a skončili spolu 3 mesiace predtým, ako Kooš nastúpil do NsP. Môj názor je, že najväčší zlodeji sedia v NR, či už smeráci, tak aj pravičiari...

   Príspevok je reakciou na "Bobák"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/smeracky-poslanec-varga-caruje-peniazmi-zarobil-80-tisic-eur-nemocnici-pozical-vyse-200-tisic.html

   Príspevok je reakciou na "Bobák"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 13. gravatar

  Ale samozrejme že zaujíma. Ale Varga je iný kaliber. Poslanec NR, člen výboru pre zdravotníctvo v NR, volebný líder pre polovicu Trnavského VÚC. TOP člen a jeden zo zakladateľov Smeru. ON má v rukách nominácie poslancov do volieb do VÚC. Nominuje poslancov do mestských zastupiteľstiev. Navrhuje a nominuje rôznych prednostov, riaditeľov do mnohých štátnych a mestských úradov v rámci jeho obvodu. Tak isto on rozhoduje o tom kto bude v mene, prípadne s podporou Smeru kandidovať za starostov v obciach vo jeho volebnom obvode. A to je polovica Trnavského VÚC. A samozrejme má aj iné kompetencie. A ver mi, že rozhodnutie sa robí vždy kolektívne a vždy jeho návrh je najlepší a preto aj schválený. Samozrejme, lepšie informovaný vedia aj o jeho privatizačných aktivitách v minulosti a vie sa aj o jeho "filantropických" aktivitách aj v iných sociálnych ústavoch v regióne. A samozrejme sa vie aj o neštandardnom využívaný straníckych peňazí získaných vo voľbách, ktoré používa vo volebnej kampani. A preto si musíme na neho, ale hlavne na jeho ľudí vrátane primátora za KDH dávať pozor. Aby po jeho odchode a odchode jeho ľudí ešte nejaký majetok v Hlohovecku zostal. Bobák je proti nemu zatiaľ len bobáčik

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím