Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

5. máj 2013

Poženie Plastic People mesto pred súd?

Mesto už s ďalším rozšírením skládky nepočíta. Prevádzkovateľ sa zrejme bude domáhať náhrady škody.

Poženie Plastic People mesto pred súd?

Úsilie aktivistov našlo odozvu. Plány prevádzkovateľa skládky, ktorá sa neslávne zviditeľnila požiarmi, sa začínajú komplikovať. Pôvodne povolenú kapacitu chce spoločnosť Plastic People ešte rozšíriť. Mesto zámer nepodporuje a v územnom pláne už s týmito plánmi na Vlčích horách nepočíta.

Je to prísne regulovaný biznis

„Tento biznis je jedným z najprísnejšie regulovaných,“ vyjadril sa hovorca dotknutej spoločnosti Marek Bezák na ostatnom rokovaní zastupiteľstva. Ako ďalej uviedol, fungovanie skládky sprevádzajú kontroly na kontamináciu vôd, ovzdušia či navážanie odpadu. Tvrdí, že prevádzkovateľ vychádza mestu v ústrety. Spoločnosť vybudovala kompostáreň, doteraz nezvýšila poplatky za odvoz smetí a podieľa sa i na likvidácii čiernych skládok. „Od roku 2006 odviedla do rozpočtu mesta približne milión eur,“ pokračoval.

Obavy z tvorby smetiska pre celé Slovensko sú podľa Bezáka neopodstatnené. Uviedol, že zhruba dve tretiny tvorí na skládke odpad priamo z Hlohovca. Prevádzkovateľ prišiel i s iniciatívou vytvoriť občiansku hliadku, ktorá by prevádzku monitorovala. Dôkazom neustáleho zlepšovania má byť aj fakt, že od jesene na Vlčích horách nehorelo.

Bude nútená domáhať sa náhrady

Na podstatne ostrejšiu rétoriku vsadil právny zástupca prevádzkovateľa Peter Buck. Zamietnutie rozšírenia je podľa advokáta i v rozpore s platným Územným plánom Trnavského kraja, ktorý so skládkovaním v danej lokalite počíta. „Ak dôjde k obstarávaniu zmien, spoločnosť bude nútená domáhať sa od Mesta Hlohovec náhrady škody, ktorá jej vznikne v dôsledku takéhoto protizákonného konania,“ dodal právnik a odvolal sa aj na predošlé stanovisko mesta. To so zámerom najprv súhlasilo.

Ak by nehorievala, ani by sme o nej nevedeli

Patrik Voltmann však označil tieto slová za vyhrážanie. Poslanec ozrejmil, že schvaľovanie zámeru stále prebieha a prvotné stanovisko mesta nebolo záväzné. „Pokiaľ by skládka nehorievala, nikto by ani nevedel, že existuje,“ vyjadril sa Miro Kollár z občianskej iniciatívy. Voči pôvodne povolenej kapacite 415-tisíc m³ aktivisti nenamietajú. Pre tunajší zvozový región ju považujú za dostačujúcu. Tŕňom v oku sa stal zámer rozšíriť ju na vyše 600-tisíc kubíkov vrátane úložiska nebezpečného odpadu, ktoré by sa udialo na úkor výšky.

Po doterajších skúsenostiach už Kollár prevádzkovateľovi nedôveruje a netají obavy z budúcnosti: „Neviem a nechcem si predstaviť, že budeme mať na Vlčích horách kopec smetí presahujúci desať metrov pastuchovskú cestu a nebude toho, kto by sa o ne postaral.“

Mesto ďalšie rozšírenie nepodporí. Po novom už Územný plán Hlohovca s aktuálnym zámerom prevádzkovateľa nepočíta. Rozhodli o tom poslanci. Vzhľadom na vyjadrenia, ktoré na rokovaní zazneli, je možné, že celá vec bude mať súdnu dohru.Článok bol zobrazený 10380x
Diskusia k článku (8)


Podobné témy
Stanovisko mesta k tlačovej správe Plastic people
Stanovisko mesta k tlačovej správe Plastic people
Radnica reaguje na článok „Odpad na Vlčie hory voziť môžeme. Primátor zavádza.“

Miestny lekár: Lieky už nezaberajú
Miestny lekár: Lieky už nezaberajú
U niektorých pacientov v Hlohovci dýchacie problémy neustupujú. Vyplynulo to z vyjadrení alergológa na verejnom prerokovaní o skládke.

Verejné zasadnutie sa zmenilo na frašku
Verejné zasadnutie sa zmenilo na frašku
Hlohovčania bojovali proti rozšíreniu smetiska Vlčie hory. Primátor odišiel venčiť psov.

Chystá sa verejné prerokovanie o skládke Vlčie hory
Chystá sa verejné prerokovanie o skládke Vlčie hory
Aktivisti apelujú: Príďte vyjadriť svoj názor k rozšíreniu smetiska!

Trápi vás skládka Vlčie hory? Pýtajte sa!
Trápi vás skládka Vlčie hory? Pýtajte sa!
Na vaše otázky je pripravený odpovedať Marek Bezák poverený spoločnosťou Plastic People, ktorá skládku prevádzkuje.


Diskusia k článku (8 komentárov) »

8 komentárov


 1. gravatar

  Tak územný plán Trnavského kraja počíta so skládkou a jej rozšírením ?Kto o tom rozhodol ?Ako hlasovali tí naši omylom zvolení zástupcovia do samospr.kraja?O tom, či tu bude ten bordel rozhoduje samosprávny kraj.Ale o obchvate,zlých cestách - viď aj kruhový objazd na Hlohovej ulici,o tom nerozhoduje ?Treba riešiť len Trnavu a tých, ktorí sa ozvú ? A tí naši trúdi sú tam načo ?Pre adekvátny plat,primátora ?A vybavovanie si svojich zištných cieľov ? Že pán domaracký ? Žalovať sa ,ako vám škodí hlohovský primátor,nato mikuš vybaví dobrý flek,nakoniec sa takmer objímate aj s dvoranom. Občania,nevoľte ani mikuša.Nič pre nás neurobil ani neurobí.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Chcem o inom. Pri Váhu je pekný park.s lavičkami.Po večeroch sa tam schádzajú mladí ľudia.Popíjajú alkohol,ale aj nealko.Chodí ich tam asi veľa,lebo tých prázdnych fliaš je tam až až.Sú nimi preplnené úbohe odpadové koše,veľa ich je v ich okolí,Dosť sa ich dostane cez múrik hrádze až k Váhu.Brigádnici to už viackrát vyzbierali,lenže keď neteční slepí hluchí zod - povední nezodpovední,dobre odmeňovaní pracovníci mesta sa nečinia,ten bordel tam bude narastať.Nenadávam tým mladým,stretávajú sa tam,popijú,pokiaľ nerobia škodu,čo už. My sme neboli iní.Lenže keď sme my boli mladí,viedli mesto iní ľudia,ktorí by dnes už reagovali.Nemyslím naháňaním mladých,ale pristavením väčších kontajnerov,pevne upev - nených,aby ich nebolo možné vysypať na mieste,verím,že by návštevníci parku vedeli, na čo sú tam pristavené.To len to hlúpe,slepé a nemé vedenie nevie:Oni ani sná´d nevedia že je tam nejaký park.Iné by to bolo,keby tie stromy rodili 5OO euráče.A ešte by museli vedieť,že aj ten odpad z košov,event.kontajnerov,treba aj častejšie ódstraňovať.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Len neviem pán Hauliš, kde ste boli, keď sa schvaľoval rozpočet. Prečo ste to neboli povedať pánom na mestskom zastupiteľstve, čo je treba, na čo je treba dať viac peňazí.....

   Príspevok je reakciou na "dr.Hauliš"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    Bol si niekedy na zastupiteľstve? Asi nie, lebo by si sa nemohol takto pýtať. Rozpočet je pred schvaľovaním dávno pripravený a hlasovanie je len formalita. Rovnakí ľudia hlasujú rovnako. Bežný občan neurobí s rozpočtom nič. Ibaže by sa volal Ivan.

    Príspevok je reakciou na "oponent"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

    • gravatar

     No ono by sa to dalo vyriesit vsetko keby ludia zacali konat a nie sa takto po internete zosmiesnovat a vyhrazat. Mesto je jednotne len tu vladne este trapny post-komunisticky strach. Mozno nova generacia bude chciet zmenu, ak tu samozrejme podla toho co vidia zostanu...

     Príspevok je reakciou na "Spadla z oblakov"

     Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    No on aj ja sme na tom mestskom zastupitelstve boli a chodime tam pravidelne,co sa o tebe urcite povedat neda,lebo by si dobre vedel,ze za prve,aj ked tym oveckam nieco povies,aj tak ta vacsina z nich odignoruje a za druhe,rozpocet pripravuju uradnici na mestskom urade a poslanci-ovecky ho uz len odklepnu,ako im vrchnost prikaze (az na par vynimiek).Asi tak ty "oponent".

    Príspevok je reakciou na "oponent"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.