Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

2. september 2013

Miestny lekár: Lieky už nezaberajú

U niektorých pacientov v Hlohovci dýchacie problémy neustupujú. Vyplynulo to z vyjadrení alergológa na verejnom prerokovaní o skládke.

Miestny lekár: Lieky už nezaberajú

Na nedávnom verejnom zasadnutí o skládke Vlčie hory sa ujal slova i miestny lekár. Alergológ Anton Potanko upozornil na pacientov s pretrvávajúcimi dýchacími problémami. Tvrdí, že pokým predtým v takýchto prípadoch takmer stopercentne zaberali lieky, v ostatných rokoch sa situácia v Hlohovci zmenila.

Uvedomil som si, že je tu i ďalší zdroj

„Ako lekár v alergologickej ambulancii pracujem dvadsať rokov,“ uviedol Potanko, ktorý sa venuje i respiračným ochoreniam. Takmer všetkým pacientom s týmito problémami dokázal spočiatku pomôcť farmakologickou liečbou. Situácia sa zmenila zhruba pred 7-8 rokmi. „Pripisoval som to hlavne zvýšenej prevádzke motorových vozidiel. Teraz, pár mesiacov dozadu, som si uvedomil, že okrem tohto je tu i ďalší zdroj.“

Týždeň vydržia a sú tam, kde predtým

Vo svojom vystúpení sa alergológ snažil priblížiť, ako funguje obranný mechanizmus u človeka. Ozrejmil, že ak sa nachádza v okolí nejaká škodlivina, pľúca sa zatvoria. Lekár potom v kombinácii s protizápalovou liečbou nasadí lieky, aby sa roztvorili. „Tých 13 rokov to fungovalo skoro na 100 percent. Pacienti sa mali super. Nepotreboval som predpisovať kúpele,“ pokračuje Potanko. Podľa neho, od istého času, už ale takáto liečba približne u 20 percent pacientov nezaberá. Úľavu môžu priniesť kúpele. Dostaví sa však iba krátkodobý efekt: „Idú do Tatier, tam sa vydýchajú a je im dobre. Vrátia sa, týždeň vydržia a sú tam, kde predtým.“

Ten peľ, ktorý tu dýchame, je iný

Ďalší rizikový faktor, podľa jeho vyjadrení, predstavujú splodiny, naväzujúce sa na pele. Tie sú potom alergizujúce. Z praxe spomína prípad profesionálneho vojaka, u ktorého sa prejavujú problémy, keď sa v čase kvitnutia trávy pohybuje v okolí Hlohovca. Inde, v rovnakom vegetačnom období, potiaže nepociťuje. „Ten peľ, ktorý tu máme, ktorý tu dýchame, je iný,“ uviedol alergológ. Taktiež dodal, že v tunajšej lokalite sa u detí začali objavovať subakútne laryngitídy. Takéto ochorenie sa prejavuje „pískaním“ a častým zápalom pľúc. Vyskytuje sa napríklad v českých regiónoch s uhoľnými baňami.     

Na obavy z dosahov skládky Vlčie hory reagoval poverený zástupca spoločnosti Plastic People, ktorá úložisko odpadov prevádzkuje. „Monitoruje sa voda, vzduch i pôda. Výsledky preukazujú také hodnoty, nad ktorými sa netreba znepokojovať,“ vyjadril sa na spomínanom prerokovaní projektant Ján Melúch. Článok bol zobrazený 12227x
Diskusia k článku (18)


Podobné témy
Stanovisko mesta k tlačovej správe Plastic people
Stanovisko mesta k tlačovej správe Plastic people
Radnica reaguje na článok „Odpad na Vlčie hory voziť môžeme. Primátor zavádza.“

Verejné zasadnutie sa zmenilo na frašku
Verejné zasadnutie sa zmenilo na frašku
Hlohovčania bojovali proti rozšíreniu smetiska Vlčie hory. Primátor odišiel venčiť psov.

Chystá sa verejné prerokovanie o skládke Vlčie hory
Chystá sa verejné prerokovanie o skládke Vlčie hory
Aktivisti apelujú: Príďte vyjadriť svoj názor k rozšíreniu smetiska!

Poženie Plastic People mesto pred súd?
Poženie Plastic People mesto pred súd?
Mesto už s ďalším rozšírením skládky nepočíta. Prevádzkovateľ sa zrejme bude domáhať náhrady škody.

Trápi vás skládka Vlčie hory? Pýtajte sa!
Trápi vás skládka Vlčie hory? Pýtajte sa!
Na vaše otázky je pripravený odpovedať Marek Bezák poverený spoločnosťou Plastic People, ktorá skládku prevádzkuje.


Diskusia k článku (18 komentárov) »

18 komentárov


 1. gravatar

  este to treba splachnut azbestovou vodou a dozijeme sa 100 rokov

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   musí uvedenú vec doložiť dôkazmi, ktoré sa nebudú hľadať ľahko.

   Príspevok je reakciou na "azbest"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    Keď nestačia ako dôkaz ľudia s dýchacími problémami...

    Príspevok je reakciou na "potamko"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

    • gravatar

     a? čo ako? súvis preukázať so skládkou a ľudia s problémami je rozdie!!! či? máš argument? má p. Potamko nejakú štúdiu, nejaké info, dôkazy ktoré hovoria o súvise so skládkou? Aby bolo jasné, sa nezastávam tej skládky, len hovorím, že to je od brucha článok a od brucha informácie p. doktora. nezabarajú ani antibiotiká, nezaberá všeličo...ale výjsť s tým, že to má súvis so skládkou je absolútne irelevantné bez dôkazu súvisu so skládkou a ochoreniami dých. ciest. tadialto cesta nevedie...

     Príspevok je reakciou na "Pacient 2"

     Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

     • gravatar

      Milý "potamko" alias "pre pacient 2" , či ako sa ešte voláš. (a kto ta platí?) Ak sa pozrieš na video, zistíš, že Dr.Potanko nič takého netvrdil. On iba považoval za svoju občiansku a odbornú povinnosť informovať občanov Hlohovca, že niečo nie je v poriadku. Nič viac, nič menej. Myslím si, že tvoje tvrdenia a informácie sú "od brucha". Neviem prečo chceš znevažovať informáciu odborníka. Keď už si tam nebol (alebo bol????) a ani si nevidel záznam (aj keď veľmi cenzúrovaný), tak si ho skús pozrieť, trochu porozmýšľaj, čo si počul a videl a skús sa Dr.Potankovi ospravedlniť. (samozrejme ak máš na to gule a formát)

      Príspevok je reakciou na "pre pacient 2"


     • gravatar

      Tak neviem, či mám veriť niekomu, kto nevie ani správne odpísať meno doktora, ktorého spochybňuje. Pán doktor Potanko nepovedal, že za dýchacie ochorenia môže priamo skládka a dokazovalo by sa mu to asi ťažko. Zodpovedne ti ale môžem povedať, že keď ten dôkaz budeš mať, bude už príliš neskoro.

      Príspevok je reakciou na "pre pacient 2"


      • gravatar

       Preco anonymny mudrlant a expert pre vsetky choroby "nevie" napisat spravne meno dr. Potanka? Aby sa vyhol trestnemu oznameniu! Velmi priehladne a ubohe:-)

       Príspevok je reakciou na "Oxid"


      • gravatar

       pretoze vzhladom na to, pod ktorym clankom je text umiestneny a aj s prihliadnutim na drobnu skomoleninu v mene je uplne jasne a identifikovatelno, koho mal prispievatel v diskusii na mysli, takze by to bolo zalovatelne, keby ho prispevok nejako osocoval, ale v prispevku nic take nie je, bez nejakej odbornej studie ci statistiky o lieceni pacientov v okrese je to len tvrdenie a tvrdenie je aj prispevok v diskusii

       Príspevok je reakciou na "Oxid"


      • gravatar

       no nic, po slovensky... Dr. Potanko vystupil verejne, zakomplexovany chudacik anonymne...

       Príspevok je reakciou na "Oxid"


      • gravatar

       Toto je reakcia na "ubohe to je". Tak ešte raz milý "potamko" alias "pre pacient 2" alias "ubohe to je". Máš pravdu nie je to žalovateľné. Ty niečo tvrdíš, ale Dr.Potanko nič takého, ako ty tvrdíš, netvrdí. Je to iba blbé osočovanie z tvojej strany. Beztrestné. Inak by si si to nedovolil. A prečo si si nepozrel vystúpenie Dr.Potanka , ako som ti doporučil? Alebo tomu nerozumieš? Alebo nechceš rozumieť, iba chceš zavádzať hlohovčanov ako tvoj chlebodárca? Čo ti vadí na vystúpení odborníka, ktorý informuje verejnosť, že niečo nie je v poriadku? Páčia sa ti viac vystúpenia ( "tiež odborníkov" ), ktorí doporučujú hlohovčanom, aby volali na posúdenie smradu policajtov s certifikovanými nosami? Kde si bol vtedy? Prečo si nespochybnil túto vysokokvalifikovanú metódu? Alebo si si myslel, že je správna ? A prečo si nepoužil tú istú argumentáciu ako teraz? Citujem ta : "musí uvedenú vec doložiť dôkazmi, ktoré sa nebudú hľadať ľahko" (viď vyššie v tvojom príspevku) Cetifikované nosy sa hľadajú ľahko? Čo chceš vlastne dosiahnuť?

       Príspevok je reakciou na "Oxid"


      • gravatar

       aj tvoja reakcia je uboha, cudzinec, ja nie som ziadny alias "potamko" ani "pacient 2" ... som jeden z pacientov, na ktoreho farmaceuticka liecba nezabera a jeden z nespokojnych obcahov Hlohovca, ktori su nespokojni so skladkou, a aj to davaju najavo a nie su pasivni, ... len som chcel napisat, ze hento hore v diskusii nie je na zalobu, a pravnika mam dobreho

       Príspevok je reakciou na "Oxid"


      • gravatar

       Ak je to tak, tak sorry. A ak si aktívny, tak všetka česť. A ak si pacient, tak mi to je ľúto, ale tak sa radšej odsťahuj. Aj ja nad tým veľmi rozmýšľam. Nie je to riešenie, ja viem. Navyše ca cca 24-48000 ľudí sa aj tak odsťahovať nemôže. Ale keďže sa 24-48000 ľudí neozve a nebráni, tak halt raz, tí ktorí prežijú, sa aj tak odsťahujú. Vzniká samozrejme otázka, kto bude prvý a kto posledný.A ešte poznámka. Ak si naozaj pacient, prečo nepodporíš Dr.Potanka, ktorý nič zlého neurobil, iba upozornil na skutočnosť, že nie je niečo v poriadku? Veď musíš mať osobnú skúsenosť, že niečo nie je v poriadku, keď lieky nezaberajú. Dr. Potanko nič viec a nič menej netvrdil. A v tomto prípade je jedno, či máš dobrého právnika a či je niečo žalovateľné. Podstatné je, či sa tu niečo zvláštneho deje alebo hie. Mýlim sa?

       Príspevok je reakciou na "Oxid"


   • gravatar

    povedat nejaky iny dovod, preco by sa zdravie hlohovcanov za posledne roky s ohladom na ich dychacie cesty tak zhorsilo, ... asi ziadny iny objekt nemal tolko poziarov ako skladka a o tom zaznamy su... bekaert na nejaky cas vyrobu znizil, kym sa nedostal naspat, zentiva tiez menila mieru toho, co vypusta (pokial viem k mensiemu),... alebo vies o niecom co ostatni obcania mesta nevedia, o nejakom inom zdroji znecistenia ovzdusia v regione, ktory je schopny komplikovat zdravie obcanov v takej miere?

    Príspevok je reakciou na "potamko"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Ešte nás začnú presviedčať, že tá skládka je liečivá :-)))

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Fuuu, tu nieco smrdi... ! pozdravujem citatelov, winnetou

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  namiesto toho aby ste boli na prerokovaní osobne!!! a tam sa prezentovali!!!!!! tak sa tu budete doťahovať o hlúpostiach ako anonymní občania a ešte si z toho robiť aj srandu,.....práve preto to u nás v Hc vypadá ako to vypadá....nemá cenu sem ani písať

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.