Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

15. apríl 2016

Stanovisko mesta k tlačovej správe Plastic people

Radnica reaguje na článok „Odpad na Vlčie hory voziť môžeme. Primátor zavádza.“

Stanovisko mesta k tlačovej správe Plastic people

Mesto Hlohovec v súvislosti s riešením situácie na skládke Vlčie hory (najmä po prehliadke realizovanej Odborom kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR, ktorá prebehla v areáli skládky odpadov Vlčie hory 29. a 30. 10. 2015) spolupracuje  s orgánmi štátneho dohľadu, ktoré danú situáciu riešia – Ministerstvo životného prostredia SR, Odbor kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR, Krajská prokuratúra Trnava, Slovenská inšpekcia životného prostredia, Odbor starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Hlohovci a Odbor starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Trnave a koná len na základe zistení týchto orgánov, o ktorých je informované mesto Hlohovec.

Jedným z nich je rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia z 27. 1. 2016, v ktorom sa o. i. píše, že prevádzkovateľ „má zakázané preberať do prevádzky a uložiť na skládku „Skládka odpadov na odpad, ktorý nie je nebezpečný, Vlčie hory“ akýkoľvek druh odpadu a ani žiadny iný materiál (napr. zeminu, kamenivo...)“, pričom SIŽP zároveň vylúčila odkladný účinok odvolania v tomto bode.

Dôvodom na takéto opatrenie boli podľa rozhodnutia SIŽP nasledovné skutočnosti: „prekročenie kapacity skládky, ukladanie odpadu mimo skládkovací priestor, ktorý nie je zabezpečený drenážnym ani tesniacim systémom, zistenie „nebezpečných odpadov“ a nebezpečných látok na skládke odpadov, na ktorej sa takéto odpady ani látky nesmú vyskytovať – čo môže znamenať ohrozenie, resp. poškodenie životného prostredia a zdravia obyvateľstva.“

Vo chvíli, keď mesto Hlohovec získalo túto informáciu (pričom prevádzkovateľ skládky nás neinformoval, že má zakázané preberať odpad na skládku NNO) sme vykonali v súčinnosti so spoločnosťou, ktorá pre mesto Hlohovec zabezpečuje zvoz komunálneho odpadu opatrenie vedúce k ukladaniu odpadu na iné skládky v okolí. O rozhodnutí SIŽP sme následne informovali aj starostov okolitých obcí zo zvozového regiónu skládky.

Čiže zastavenie dovozu odpadu z mesta Hlohovec do Areálu odpadového hospodárstva Vlčie hory Hlohovec nebolo „svojvoľné a bezdôvodné“ ako tvrdí spoločnosť Plastic People, s.r.o., ale bolo prirodzenou reakciou na rozhodnutie SIŽP o zákaze ukladania komunálneho odpadu na skládke Vlčie hory.

Rovnako nie je pravdivé tvrdenie spoločnosti Plastic People, s.r.o. o „poškodení obyvateľov Hlohovca tým, že im stúpnu náklady na spracovanie odpadu“. Náklady na ukladanie odpadu zostávajú v pôvodnej výške zazmluvnenej so zberovou spoločnosťou.

Pokiaľ ide o ostatné skládky v areáli Vlčie hory, vychádzame z vydaného rozhodnutia Okresného úradu Trnava, odbor starostlivosti o životné prostredie zo 7. 4. 2016, v ktorom sa uvádza, že OÚ Trnava „zakazuje spoločnosti Plastic People, s.r.o. činnosť na prevádzkovanie zariadenia na nakladanie s odpadmi, a to až do odstránenia závady (odstránenie nezákonne uložených nebezpečných odpadov) v areáli odpadového hospodárstva Vlčie hory, vzhľadom na to, že si neplní povinnosti ustanovené týmto zákonom a ak by v dôsledku toho mohlo dôjsť k závažnému poškodeniu životného prostredia alebo závažnej ekologickej ujme“.

Vychádzame tiež z faktu, že obom skládkam nebezpečného odpadu (skládka nebezpečného odpadu SO08 a skládka priemyselného odpadu SO09) v areáli navyše už vypršala doba platnosti povolenia na ich prevádzku.

K osobným útokom spoločnosti Plastic People, s.r.o na osobu primátora mesta Hlohovec Miroslava Kollára sa vyjadrovať nebudeme.

Zuzana Hrinková Siebenstichová
Referentka MsÚ Hlohovec pre komunikáciu a vonkajšie vzťahyČlánok bol zobrazený 11692x
Diskusia k článku (6)


Podobné témy
Ospravedlnenie – odvoz separovaného odpadu
Ospravedlnenie – odvoz separovaného odpadu
Mesto Hlohovec sa ospravedlňuje obyvateľom sídlisk za stav kontajnerovísk a nádob na uskladanie separovaného odpadu.

Miestny lekár: Lieky už nezaberajú
Miestny lekár: Lieky už nezaberajú
U niektorých pacientov v Hlohovci dýchacie problémy neustupujú. Vyplynulo to z vyjadrení alergológa na verejnom prerokovaní o skládke.

Verejné zasadnutie sa zmenilo na frašku
Verejné zasadnutie sa zmenilo na frašku
Hlohovčania bojovali proti rozšíreniu smetiska Vlčie hory. Primátor odišiel venčiť psov.

Chystá sa verejné prerokovanie o skládke Vlčie hory
Chystá sa verejné prerokovanie o skládke Vlčie hory
Aktivisti apelujú: Príďte vyjadriť svoj názor k rozšíreniu smetiska!


Diskusia k článku (6 komentárov) »

6 komentárov


 1. gravatar

  To sú ako nastavené ceny za odpad keď stojí rovnako vozenie za kopec ako na iné skládky v okrese?

  Hodnotenie (-25%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  pan "anton" z clanku vyselektoval dva "zakladne" pojmy, z jeho uhla pohladu. A to su - kopec a cena/peniaze. Ad 1 - kopec. Mozno iba suhlasit, skladka odpadov za kopcom, ktoru z HC nevidno (zatial), absolutne nikoho netrapi. Ze je vzdusnou ciarou cca 3km vzdialena je nepodstatne. Ze sa na jej prevadzkovani odhlalili zavazne nedostatky, vid clanok hore, no nech! Co oko nevidi, srdce neboli... Ad 2 - cena/peniaze. Tiez treba suhlasit, ze nakladanie s odpadom a jeho skladkovanie je o peniazoch, a nie o malych. Ze to platime my vsetci je tiez pravdou, ale je to to logicke, lebo sami aj odpad tvorime. Tu vsak pozorujeme velmi zvlastny ukaz. Nikto nechce mat skladku odpadov ani za domom ani za humnom ani za kopcom, uz vobec nie taku, kde sa porusuju predpisy. Iba "clovek hlohovecky", pouzijuc slova klasika, ma to v pazi...Tak pridam dalsiu otazku. Aka je cena za vase zdravie a zdravie vasich deti?

  Hodnotenie (+99%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Anton sa pytal ako je nastavena cena, ked za tych istych podmienok sa vozi dalej a to som si isty, ze sa to tej firme aj tak oplati. Otazka nebola na ekologiu ved ta je vysvetlena v clanku. Nikto nechce mat skladku za kopcom, ale niekde tie smeti vozit treba. Preco si mesto neurobi vlastnu firmu na likvidaciu odpadu, ked to dokaze na kosenie?

   Príspevok je reakciou na "uvaha - bez ironie"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar
   Edo

   Stačí sa previezť okolo skládky a nadýchať sa toho chlorovodíkového smradu, ktorý sa šíril v nedeľu okolo poludnia do širokého okolia skládky. Vtedy človek pochopí, čo je tam za svinstvo a ako sa tam s ním nakladá. Do okolia skládky do blízkeho lesa chodia hlohovčania s obľubou na hríby a na prechádzky...

   Príspevok je reakciou na "uvaha - bez ironie"

   Hodnotenie (+100%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar
    jaj

    aspon trocha viete ako nam bolo na jurkovicovej a holubyho ked ste nam ten humus sypali 50m od domov a denne to horelo nik nehasil este dnes ide smrad do vzduchu su tam milioni ton chemickeho a domoveho odpadu pod 1m zeme

    Príspevok je reakciou na "Edo"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.